Türk hazır giyim sektörü ile mesleki eğitim veren kurumlar arasındaki beklentilerin değerlendirilmesi
Assesment of the expectations among the institutions between the Turkish ready-made clothing sector and the institutions that gives professional education
- Tez No: 159555
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu arastama; hazır giyim sektörü ile yüksek öğretim düzeyinde giyim eğitimi veren kurumların birbirlerinden beklentilerinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, yüksek öğretim düzeyinde giyim eğitimi veren fakültelerin hazır giyim sektörünün nitelikli işgücü ihtiyacım karşılama düzeyi ve söz konusu taraflar arasındaki işbirliği düzeyi belirlenmeye çahşılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ankara ilinde faaliyet gösteren, Ankara Odalar ve Borsalar Birliği'ne kayıtlı hazır giyim işletmelerinin yöneticileri ile, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Bölümü ve Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Bölümü'nün öğretim elemanları ve öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın ömeMemini ise; evrenden random yolla seçilen 35 işletme yöneticisi, 35 öğretim elemanı ve 500 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın amaçlan doğrultusunda gerekli verilerin toplanması için hazır giyim işletmelerinin yöneticilerine, giyim eğitimi veren fakültelerdeki öğretim elemanlarına ve öğrencilere uygulatılmak üzere üç ayn veri toplama aracı hazırlanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmışta. Baza soruların değerlendirmesi için aritmetik ortalamaları hesaplanmışta. Elde edilen bulgular, alt problemler doğrultusunda tablolar halinde gösterilmiş ve yorumlan yapılmıştır. Arastama sonucunda elde edilen bulgulara göre; giyim eğitimi veren fakültelerde eğitim alan öğrenciler, hazır giyim sektörünün nitelikli işgücü ihtiyacım yeterli derecede karşılayamamaktadır. İşletme yöneticileri, kalifiye elemanlarının fakülteler yerine sektörde yetişmiş olmalarım tercih etmektedirler. Çünkü, giyim eğitimi veren fakültelerde özellikle beceri eğltinıinin sektörün istediği niteliklerde verilmediğini düşünmektedirler. Bu nedenle, giyim eğitimi veren fakültelerde eğitim alan kişileri öncelikli olarak tercih etmemektedirler. Bununla birlikte; eğitim kurumlarının da sektörün ihtiyaçlarını belirleyebilme veİİ bu ihtiyaçları karşılayacak eleman yetiştirmede yetersiz olduğu görülmüştür. Özellikle işbirliği konularında ciddi eksiklikler göze çarpmaktadır. Her iki taraf arasındaki işbirliği uygulamaları, büyük çoğunlukla işletme stajları ile sınırlı kalmaktadır. Sektör ile eğitim kurumlarının işbirliği uygulamalarındaki eksikliklerin, her iki tarafın gelişmesinde olumsuz etkileri olduğu görülmüştür. Hazır giyim sektörünün milli ekonomi içinde ve dünya piyasalarında hak ettiği yeri alabilmesi, tüm dünyada kabul gören kalite standartlarında üretim yapılabilmesi ve marka yaratılabilmesi için, giyim eğitimi veren kurumlar ile işbirliği konusunda ciddi atılımlar gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT This research; aims at the assessment of the expectations, one another of and between the ready clothes (wear) sector and the institutes that provide education of dress at higher education level. At the direction of this objective, the level in respect to meeting qualified manpower requirement of the ready clothes sector of faculties those provide education of dress at higher education level as well as collaboration level between such parties are tried to be set down. The universe of the research has been constituted from the administers of ready clothes enterprises who are registered in Ankara Union of Chambers of Commodity Exchanges that activates in the province of Ankara and the Wearing Industry and Fashion Design Department of the Gazi University Vocational Education Faculty and the lecturers and students of the Wearing Industry and Dress Arts Department of Selçuk University Vocational Education Faculty. The sampling of the research has been formed from 35 administers of enterprise, 35 lecturers and 500 students who were selected as random method among the universe. In order to collect the required data in the direction of research's aims, three different data collection means has been prepared so as to have the administers of ready clothes enterprises, the lecturers who are in the faculties providing education of dress and students are applied. The data obtained as conclusion of the application have been transferred to the computer medium by being benefited from the SPSS package program. For the evaluation of the some questions, the arithmetical averages were calculated. The findings achieved, are shown as tables with the construes thereof in the direction of sub problems. Pursuant to the findings as a result of the research; the students who get education at the faculties providing dress education are unable to meet the qualified manpower requirements of the confection sector adequately. None theIV less, it is seen that, the education institutes are incapable and fail to be able to determine the necessities of the sector and graduate persons to fill a need of these requirements as well.