Görme engelli öğrencilerin matematik işlemlerini yapmalarında küptaş kasa ve braille daktilonun kullanışlığının incelenmesi
In the visually handicapped education an investigation of the usage of the braille cubes and the braille typewriter during the mathematical calculation
- Tez No: 159554
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Görme engelli öğrencilerin toplama ve çıkarma işlemlerini yapmalarında Küptaş kasa ve Braille daktilonun kullanışlılığının incelenmesidir. Araştırma betimsel bir araştırmadır. Elde edilen veriler grafik ve çizelgelerle gösterilmiştir. Araştırma deneklerini 2004-2005 öğretim yılında Aydınlıkevler Göreneller ilköğretim okuluna devam eden görme engelli ve matematikte Küptaş kasa ve Braille daktilo ile toplama ve çıkarma işlemlerini gerçekleştirebilen 10 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için; işlem sürelerini belirleme, aracın yaratığı zorluklan belirleme, öğrencilerin işlem hatalarım belirleme ve sosyal geçerlilik formu geliştirilmiştir. Her bir form öğrencilerin performans düzeyine göre hazırlanmıştır. Her bir formun uygulanmasında öğrencilerle bireysel olarak sessiz bir odada çalışılmıştır. Öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları için formlar sadece matematik derslerinde uygulanmıştır. Formlar arka arkaya uygulanmamıştır. Küptaş kasa uygulandıktan sonra başka gün de aynı formun Braille daktilo kısmı uygulanmıştır. Araştırmada, işlem süresini belirleme formunda kronometre kullanılmıştır, öğrenciye işlem söylenince kronometre başlatılmış öğrenci işlemi bitirince durdurulmuştur. Öğrencinin sonuçları kayıt edilmiştir. Aracın yaratığı zorluklarda ise, öğrenciye işlem söylendikten sonra gözlem yapılır. Aracın yaratığı zorluklar gözlenerek kayıt edilmiştir. Öğrenci işlem hatalarında ise, öğrenciye işlem söylendikten sonra gözlem yapılmıştır. Öğrenci işlem hataları gözlenerek kayıt edilmiştir. Sosyal geçerlilik formu ise, Bu form anket şeklinde düşünülmüştür. Öğrencilere 4 farklı soru sorulmuştur. Her bir öğrencinin cevaplan kayıt edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, grafik analiz ve tablolar kullanılmıştır.Araştırma bulguları, öğrencilerin Performans düzeylerine uygun hazırlanan formlarla Braille daktilo ve Küptaş kasa kullanılarak toplama, çıkarma işlemlerini yapmada Braille daktilonun etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The aim of this research is to see if Braille Cubes and Braile type writer have any effects on the operation, the speed of operation and the number of mistakes during mathematics education of the handicapped students. The pattern of the research is descriptional. But, because the research team was limited by ten persons it has been explained by using one subjected pattern model. The subject of the research are constitued by ten students alll performed the precondition of doing addition and subtruction operations by using Braille Cubes and Braille Typewriter. The research data have developed“a determination form of the tool”operation time to see whether these ten handicapped students can do addition and subtruction operations in shorter time by either using Braille Cubes or Braille Typewriter. Besidea,“ a determination form of difficulties created by the tool”was built up to see if these handicapped students faced with less difficulties with ither Braille Cubes or Braille Typewriter while doing operations. At the some time“ a student mistake form”was created to determine the operation mistajkes made by the students when using Braille Cubes or Braille Typewriter. Finally“a form social acceptability”was carriedout to understand which of the tools student like to study with. These formsa reconstituted by two main parts. İn the first part, there were four addition and four subtriction operations to be done by using Braille Cubes and in the second part there were again four addition and four subtriction operations to be done by using typewriter mis time. Each of the forms were applied to the students individually in their math lessons not to affect their others lessons. During the application the student was alone with the applier. The room in which the application was carried out was provided to be silent. The applier explained the student what that form was for very clearly. The students used Braille Cubes in one session an Braille Typewriter in another session.IV Graphical analysis was used during the evaluation of the data which appeared at the research. The research findings show that in the mathematics education of the visual handicapped students, Braille Typewriter has more effects on the difficulties faced by students, the speed of operation and the number of mistakes.