İlköğretim okullarında görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin tututmları
Attidudes of social sciences teachers working in primary schools towards education with supportive computer
- Tez No: 159556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumlarını yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, bilgisayar kursuna katılıp katılmama, bilgisayar ile ilgili gelişmeleri izleme vb. özelliklere göre farklılıklarım ortaya kovmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma, Kırşehir ili Kaman ilçesindeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 51 Sosyal Bilgiler öğretmenine uygulanan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları şöyle özetlenebilir: Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğu bilgisayar kursuna katılmıştır. Yine bu öğretmenler, bilgisayar ile ilgili teknolojik gelişmeleri izlemektedirler. Ayrıca görev yaptıkları okullarda bilgisayar ve Internet bağlantısı bulunmaktadır. Bilgisayar kullanılmama nedeni olarak altyapı ve donanım yetersizliğini gören öğretmenler, bilgisayarın yerini ve önemini bilmek gerektiğini düşünmektedirler. Araştırma sonucunda, Bilgisayar Destekli Eğitime ilişkin tutumlar öğretmenlerin yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, bilgisayar kursuna katılıp katılmama, bilgisayar ile ilgili gelişmeleri izleme vb. özelliklere göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bütün öğretmenler Bilgisayar Destekli Eğitimin gerekliliğine inanmaktadır. Bu sonuçlara göre, şu öneriler sunulabilir: Bilgisayar Destekli Eğitimde bilgisayarın görevi öğretmenin yerini almak değil, eğitim-öğretim ortamını daha yararlı hale getirmektir. Bu bilinçle eğitim sisteminde bilgisayara yer verilmeli, Bilgisayar Destekli Eğitimin başarıya ulaşması için öğretmenler eğitilmelidir.
Özet (Çeviri)
11 ABSRACT This research has been prepared in order to distinguish according to attitudes of social sciences teachers working in primary schools towards to education with supportive computer, teachers' age, sex, professional seniority, if they participate into computer courses or not, following developments related to computers. This research is based on inguiry data which was carried out to social sciences teachers in primary schools in Kaman, Kırşehir. This data has been analysed by using SPSS programme. Research conclusions can be summarised like that; most teachers who participated to inquiry have taken part to computer course. Also, these teachers have followed tecnologic development related to computer. There are Internet system and computers in their schools. Teachers saying that the reasons of not using computers are inadequate equipment and background think that people sholuld realise the importance and necessity of computers. At the results of this resarch, their attitudes towards education with supportive computer don't change according to teachers' age, sex, professional seniority, if they participate to computer courses or not, following the tecnologic developments about computers. All teachers believe the necesseity of education with supportive computers. According to these results, these suggestions can be affered: The duty of computer in education with supportive computer is to make education-teaching environment more beneficial, not taking the place of teachers. With this consciousness, computers have a great importance in education system. Peaple should give more importance to computers in education system and teachers should be educated in order to achieve the success of education with supportive computer.