Bilişim sistemlerinin devlet hastanelerinin döner sermaye gelirlerindeki artışa etkileri
- Tez No: 159561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHİR TAHİR DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler sonucunda yeni ürünlerin kullanılmaya başlanması; hastanelerde de önemli değişikliklere neden olmuştur. Hastanelerin işletim, yönetim ve denetimi güçleşmiştir. Bu durum, özellikle kamuya ait hastanelerin yöneticilerini hastanelerine Hastane Bilgi Sistemi( Hospital Information System) kurmaya zorlamaktadır. Kurulan sistemlere bağlı olarak hastanelerin ürettikleri hizmetlerden elde ettikleri gelirde de artışlar olmaktadır. Hastaneler sürekli değişim ve gelişim de gelirleri olumlu yönde etkilemektedir. Ülkenin ekonomik durumu hastanelerin o döneme ait gelirlerini etkileyen bir başka faktördür. Hastane girdileri daha birçok faktörün etkisine bağlı olarak değişmektedir. Bilgi sistemlerinin hastane girdilerindeki artışa etkisi bu tezin konusudur. Araştırma; Türkiye genelinde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı devlet hastanelerinde internet üzerinden anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; Bilgisayar destekli hastane bilgi yönetiminin, hastanelerin döner sermaye gelirlerinde göreli bir artış sağladığı tespit söylenebilir. Şu anki mevcut yapı ve süreç sebebiyle bu artışın, oransal değerinin ortaya konabilmesi mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In science and technology using new implementations led to important changes in hospitals as a result of rapid developments. Today, management, governance and inspection of hospitals became hard. This hardness compulse the managers of public hospitals to set up and use the Hospital Information System in their hospitals. Belong to these systems, the income of hospitals are increasing because of the produced systems by hospitals. The continuous changes and development effect on income of hospitals positively. Turkey's macroeconomic condition is another factor of hospital's income. On the other hand inputs in a hospital change under the effect of other many reasons. The subject of this thesis is the effects of the information system on the inputs of hospital. The research was made by using a survey on internet at the hospitals subjected to The Republic of Turkey Ministry of Health all over the Turkey. At the end of the research, it is found that Computer Based Hospital Information Management provides a relative increase in circulating hospital incomes of hospitals. But it is impossible to asses the amount of proportional value because of the presenting structure and process.