Hatay'da Türk Halk inançları
The Turkish folk beliefs in Hatay
- Tez No: 159569
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
278 ÖZET HATAY'DA TÜRK HALK İNANÇLAR! Bir toplumu tanımak için o milletin önem verdiği değerlen bilmek gerekir. Bu değerler içerisinde halk inançlarının önemi büyüktür. Halk inançları sözünden, halk arasında yaygın olarak kabullenmeler, benimsemeler ve gelenek olarak varlığını sürdüren birtakım folklorik uygulamalar anlaşılmaktadır. Batıl veya boş inanç olarak adlandırdığımız halk inançları, toplum hayatında çok yönlü olarak hayatiyet bulurlar. Bu inançlar nesiller arası etkileşim içinde sonraki nesle aktarılarak varlığını devam ettirir. Bu inançları dinî inanışlarla karıştırmamak gerekir. Dinî inançların kendisine ait değişmez kuralları vardır. Halk inançları, dinle yakın ilişki içerisinde olmakla birlikte, birçok dinî uygulamaları da içine almaktadır. Kuzeyden güneye; doğudan batıya kadar uzanan geniş bir coğrafya sahasında en etkin olan toplumlardan biri de hiç şüphesiz ki Türklerdir. Bu coğrafya içerisinde hem kültürlerini diğer toplumlara aksettirmiş; hem de diğer toplumların kültürleri içinde kendilerine yakın olanları benimsemişlerdir. Binlerce yıllık süre içinde çeşitli dinleri ve kültürleri bünyesinde taşıyarak günümüze kadar gelen Türk toplumu, İslâmiyetin tesiri ile birlikte eski uygulamaları devam ettirmişlerdir. Bu inanç ve uygulamalar, dinin prensiplerine de büyük ölçüde uymaktadır, insan hayatının çeşitli dönemlerinde uyguladığı pratikler, toplumun vicdanında hayatlarını devam ettirmiştir. Bu pratikler toplum vicdanında da devam ettiği için yazılamamaktadır. Hatay'da doğumdan ölüme kadar olan sürede uygulanan pratiklerle birlikte Tanrı, iyeler ve kişioğlu ile ilgili inanmalar geniş bir şekilde incelenmiştir. İncelememizde Hatay halk inançlarının İslâmi kültürden beslendiği görülmüştür. Ancak bazı inanç kodları eski Türk düşünce sisteminden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
279 SUMMARY THE TURKISH FOLK BELIEFS IN HATAY It is necessery to know the values that the nations give importance in order to know a nation. The folk beliefs are very important in these beliefs. We can understand from the folk beliefs that common acceptances among people, adaptations and some folkloric applications as being traditional. The folk beliefs that we call supersitition live in many ways in social life. The existence of these beliefs are continued by transfering them into the next generations. It sholdun't be confused with religious beliefs. Religious beliefs have unchanged rules belong to itself. Not only nation beliefs have a close relationship with religion, but also it includes many religious appellations. It is certain that one of the most active societies is Turkish in the wide geographical area from North to South; from East to West. They both reflect their culture to the order cultures and adjust to the other society's cultures which are close them is this geography. Turkish society which is consisted of different religions and cultures during the thousands of years continued to apply the old things trough the religion Islam. These beliefs and applications are consistent with the principles of Islam. Pratices and different natural events are applied in different parts of human life take place in conscience of society and they continue their life through the light of these developments. As these pratices are still in society's conscience they can not be written at the moment. Pratices which are applied from the birth to death in Hatay are widely examined together with the beliefs that included God and human beings. From time to time we have observed that folk beliefs are consistend with the islamic culture and from time to time we have observed that they didn't lose anything from the old Turkish beliefs. Although the technology wants the human life to have the inheritance of the wast culture, we have observed in our studies that Hatay society uses technology very well and they still protect rich of their folk beliefs.