Çokuluslu şirketler açısından küreselleşmeye yöneliş
- Tez No: 159567
- Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
188 ÖZET Dünyadaki üretim biçiminin özellikle 1980'li yıllardan sonra yeni bir şekil almaya başladığı gerçeği; teknoloji ve iletişimde meydana gelen büyük ilerlemelerin bütünleşmeye doğru yönlendirdiği günümüz dünyasının önde gelen tartışmaların biri“küreselleşme”kavramı etrafında yoğunlaşmaktadır. Bilgi, teknoloji, hammadde, ara mallar, nihai ürün ve hizmetlerin uluslararası dolaşımı ve paylaşımı artık gözlenebilir bir seviyeye ulaşmıştır. Üretim ve tüketim dünya ölçeğinde planlanmaya başlanmıştır. Ülkelerin sınırlarının önemi gittikçe azalmaktadır. Uluslararası sahnede ulus-devletleri aşan işletmeler ve ülkeler arası bloklar önemli roller oymamaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde, sektörlerinde öncü olan çokuluslu işletmeler daha da büyümüş ve dünya ekonomisi içindeki paylarını arttırmışlardır. Gelişmelere paralel olarak işletmelerin organizasyon yapıları ve yönetim stratejileri çeşitli değişikliklere uğramıştır. Dünya pazarlarında yerini almak isteyen çokuluslu işletmeler, yeni ortaya çıkan bu şartları incelemek, değerlendirmek ve bunlara uyum sağlamak zorundadır. Küresel rekabetin temelini oluşturan etkinlik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda üretim yapabilmek için, organizasyon yapılarında yeni düzenlemelere gidilmeli ve yeni yönetim politikaları izlenmelidir. Diğer sektörlerde olduğu gibi ilaç sektöründe de çokuluslu şirket yatırımları ve politikaları hem sektörün yapısını belirlemekte hem de ona yön vermektedir. Sektörün vazgeçilemez nitelikte olması ise konunun önemini daha da artırmaktadır.189 Çokuluslu şirket yatırımı, kalkınmakta olan ülkeler için teknoloji, istihdam ve dış ticaret dengesizliği gibi bir çok ekonomik sorunu çözebilecek bir alternatif olarak görülmektedir. Fakat bu yatırımlar için gerekli olan alt yapıların tam olarak hazırlanması gerekir. Eğer hazırlanmazsa, sonuçlar da istenilen gibi olmayacaktır. Buna en iyi örnek Türkiye'deki sağlık sektöründe yaşanan yatırım yetersizliğidir. Ülkemizde İlaç Endüstri'nde araştırma-geliştirme faaliyetlerinin çok yüksek maliyetler içermesi, fiyatların istenilen kâr seviyelerinde olmaması ve sistemdeki bazı yanlışlıklar nedeniyle araştırmalara kaynak ayrılamamakta, ancak formül geliştirme ve adaptasyon çalışmaları yapılmaktadır. Ulusal İlaç Sanayisinin üretim kapasitesi, teknolojik altyapısı ve araştırma ve geliştirmeye ayırdığı kaynaklar göz önüne alınırsa, günümüzdeki durum; lisans altında üretim, fason üretim ve jenerik ilaç ve ilaç etken hammadde üretimidir. Türk İlaç Endüstrisi'nin gelişmesinde ve uluslararası rekabette güçlü bir konuma gelmesinde yabancı sermaye yatırımlarının önemi büyüktür. Bu yatırımların ülkemize çekilmesinde ve uzun süre burada kalmalarını sağlamada en önemli unsur ekonomik istikrardır. Son zamanlardaki gelişmeler ile AB'ye girme olasılığının artması ise bunun en iyi göstergesidir. Lundbeck ilaç Şirketi gibi insan sağlının gelişmesinde ve hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasında misyon sahibi olan çokuluslu şirketler, yapacakları yatırımlarla Türk İlaç Sektörü'nün küresel boyuta ulaşmasında önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
190 ABSTRACT The fact that the production method in the world has started reshaping particularly after the 1980s is concentrated around the concept of“Globalisation”, one of the leading discussions of today's world, which is directed towards integration by major improvements in technology and communication. International circulation and sharing of information, technology, raw materials, intermediate goods, end products and services has now reached an observable level. Production and consumption started to be planned in a world scale. The importance of national borders is gradually decreasing. Enterprises beyond nation-states and international blocks have started playing important roles in the international arena. Within this process, multinational companies, which are pioneers in their sectors, have grown more and more and have increased their shares in the world economy. Parallel to developments, organizational structures and management strategies of enterprises have become subject to various changes. Wishing to take their places in world markets, multinational companies are obliged to examine, assess and adapt to these newly emerging conditions. New arrangements should be made in organizational structures and new management policies should be adopted in order to be able to make production parallel to the principles of effectiveness and productivity that are forming the basis of global competition. Investments and policies of multinational companies determine the structure of the sector and lead the sector in the pharmaceuticals sector, as well as in other sectors. That the sector is an inevitable increases the significance of the subject more.191 Investments by multinational companies are seen as alternatives that could solve many economic issues such as technology, employment and foreign trade imbalance for developing countries. However, infrastructures required for such investments need to be fully prepared. If not, outcomes will not e as desired. The best example for this is the lack of investments in health sector in Turkey. Due to the facts that the research and development activities in the pharmaceuticals industry in our country required very high costs, that desired profit margins are not available in prices and some mistakes in the system, it has been impossible to allocate resources for research, and only formula development and adaptation works are being carried out. Considering the production capacity, technological infrastructure of and resources allocated to research and development by the national pharmaceuticals industry, current situation is production under license, contract production and generic medicine and medicine active ingredients production. The role of foreign capital investments is important in the development and international competitiveness of the Turkish Pharmaceuticals Industry. The most important element in attracting such investments to our country and ensuring them stay here for extended periods is economic stability. Current developments and increase of the chance to join the EU are the best indicators of this. With missions of improving human health and increasing living qualities of patients, multinational companies like Lundbeck A/S will greatly contribute to the Turkish Pharmaceuticals Industry's goal of reaching a global size through the investments they will make.