Susurluk skandalının basında sunumu
Presentation of Susurluk scandal in the Turkish press
  1. Tez No: 159575
  2. Yazar: ÖZLEM BİNEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
141 ÖZET Türk basını, 3 Kasım 1996 yılında Balıkesir'in Susurluk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ölen ve de yaralananların kimliklerinden yola çıkarak, konuyu devlet içerisinde çöreklenmiş“Devlet-Mafya-Siyaset”üçgeni şekline sokmuştur. Kitle iletişim araçlarından yayınlanan haber, yorum, röportaj ve değerlendirmelerin, haber verme ve bilgilendirme işlevinin karşılığında, kamuoyunu nasıl oluşturduğu, kitle iletişim araçlarının yayınlarından sonra ortaya çıkan bir takım eylemler, sivil ve siyasi toplum örgütlerinin açıklamalarıyla test edilmiş ve onaylanmıştır. İşte, yapılan bu çalışmanın amacı; Susurluk'ta meydana gelen trafik kazası sonucunda oluşan bu gelişmelerde basının rolünü göstermek, olayın başında işlenişini, yer alışını, ele almak, değerlendirmektir. Ulusal nitelikte yayın yapan Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Zaman gazetelerinde yer alan“Susurluk Olayı”ile ilgili haberler bu çalışmada içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. Ele alınan bu gazeteler tirajı, geniş kitleleri temsili ve siyasi çizgileriyle belirlenmiştir. Susurluk kazasının basında ele alınışına yönelik olarak yapılan bu çalışma, teorik çerçeve ve içerik analizini kapsamaktadır. Teorik çerçevede iletişim ve iletişim çeşitleri, basın ve basının fonksiyonları, basının ilişkide bulunduğu kavramlar ele alınmıştır. Teorik çerçevenin oluşturulmasından sonra“Susurluk örnek Olayı”içerik çözülmesi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada, basının bilinçli veya bilinçsiz olarak Susurluk Olayı'nda kamuoyunu bilgilendirirken aynı zamanda devletin güvenliği ile ilgili bir takım konuları da gündeme getirerek, haberi propaganda haline dönüştürdüğü bir gerçektir. Susurluk Olayı'nın gazetelerdeki sunumu, özellikle mesajların içeriği ve görsel-içsel olarak gündemde kalmasına çalışılması, basının bilgi ve haber verme işlevini gerekli şekilde yerine getirmediği, özellikle de bu konunun bir kısım çevrelerce savunulması ve bir kesim tarafından eleştirilmesi toplumda kutuplaşmaları beraberinde getirmektedir. Bu da basında yayınlanan haberlerin sunumunun bir sonucudur.142 Yazılı kitle iletişim araçları arasında önem derecesine göre ilk sırada yer alan gazetenin bilgi ve haber verme fonksiyonu, bu çalışma ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT Presentation of the Susurluk Scandal in the Turkish Press The Turkish Press, based on the identities of those who died and injured in a car accident in Susurluk town of Balıkesir on November 3, 1996, brought the matter into a“State-Mafia-Politician”triangle, settled down the State. The fact that the news, comments, interviews and evaluations, published in the media, form the. public opinion was tested and approved by some actions, explanations of non-government and political organizations, occurred after such publications of the mass media. The purpose of this study is to show the role of the Turkish Press in such developments occurred after the car accident in Susurluk; to discuss and evaluate how the incident was dealt with and treated at the beginning. In this study, the news published in Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah, Yeni Yüzyıl, Radikal and Zaman, which are national-level newspapers, related with the“Susurluk Incidenf, were examined by way of content analysis. The mentioned newspapers were selected based on their circulationsJ their representation of broad masses and their political baselines. This study, conducted regarding the treatment of the Susurluk car accident in the Press, includes both a theoretical frame and a content analysis. Within the theoretical frame, communications and types of communications, the Press and the functions of the Press and the concepts related with the Press were discussed. After forming a theoretical frame, the ”Susurluk Case" was examined by way of content analysis. In this study, it was determined that the Press, knowingly or unknowingly, transformed the news into, propaganda, by disclosing some matters related with the security of the State, while they were informing the public. The manner of the newspapers', presenting the Susurluk Incident, especialjy the contents of the messages and their efforts to keep it on the agenda showed that the Press did not performed properly their duty of_givi.ng correct and objective news and information.144 The fact that some supported and some opposed the matter brought social polarizations together. This also was a result of the manner of presenting the news in the Press. This study tried to find out the function of giving information and news of the newspaper, which comes first among the printed mass media, pursuant to the level of importance.