Şirin ve şeker destanı
- Tez No: 159576
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
237 ÖZET Tez, Özbek Türkleri'nin Şirin ve Şeker Destanı'nın Transkripsiyonu, Aktarması ve Tezin Motif incelemelerinden ibarettir. Girişte, Destanın genel tür özellikleri, Türk Destanları hakkında genel bilgiler verildikten sonra Özbek Destanları ve Özbek Destancılık mektepleri hakkında bilgiler verilmiş, Destan metninin özeti yapılmıştır. Birinci bölümde metin Lâtin harfleriyle transkribe edilmiş ve karşısında metnin Türkiye Türkçesi'ne aktarımı mısra numaraları ile verilmiştir. ikinci bölümde Şirin ve Şeker Destanı'nda Özbek Kültür birikimi ile ilgili motifler tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde Şirin ve Şeker Destanı'ndaki motifler Dede Korkut, Köroğlu, Alpamış, Hemra ve Hurlika destanlarındaki motiflerle mukayese edilmiştir. Tezin sonunda ise faydalanılan eserlerin kaynakçası yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Özbek, Destan, Özbek Destanları, Özbek Türkçesi, Şirin ve Şeker.
Özet (Çeviri)
238 ABSTRACT This thesis consists of The Transcription, Translation and cultural principles examination of Şirin and Şeker Epics of Uzbek Turks. In the introduction part, firstly, principles of general species of epics, secondly after giving general information about -Turkish Epics, general information about Uzbek Epics and schools of the Uzbek epics were given and finally summary of the text of epics were done. In the first part, the text were transcribed into latin letters and next part of this text, the translation into Turkey's Turkish were given with the line numbers. In the second part, motives of Uzbek culture in the Şirin and Şeker epics demonstrated. In the third part, pattern examinations of Şirin and şeker epics were compared with Dede Korkut, Köroğlu, Alpamış, Hemra Hurlika. At the end of the thesis the bibliography of the all sources had been used, were given. KEY WORDS: Uzbek, Epic, Uzbek Epics, Uzbek Turkish, Şirin and Şeker.