Değişim mühendisliği ve bilişim teknolojilerinin değişim mühendisliğindeki yeri ve önemi
  1. Tez No: 159574
  2. Yazar: AYŞEGÜL DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET işletmelerin rekabet koşullarına uyabilmeleri ve müşterilerine daha iyi, daha kaliteli daha çabuk ve daha ucuz hizmet sunabilmeleri için bilişim teknolojilerinin de yardımıyla işletme bünyesindeki tüm iş yapma usul ve süreçlerini köklü bir şekilde gözden geçirerek yeniden yapılandırdıkları ve bugün pazar ve teknoloji taleplerine göre, iş süreçlerini daha az girdi kullanarak daha çok sonuç elde edecek şekilde tasarladıkları görülmektedir. Değişim ve gelişme ihtiyacı ile birlikte ortaya çıkan“değişim mühendisliği”kavramı çalışanların kendilerinde yaptığımız işi neden yapıyoruz? sorusunun yanıtını aramaya sevk etmiştir. Daha doğrusu; yıkıcı rekabetin beraberinde getirdiği krizler, teknolojik gelişmeler ve bunların sağladığı verimlilik artışları, dünya pazarlarının küreselleşmesi ve bilgi toplumuna geçiş aşamalarının yaşanması işletmelerde değişim mühendisliği uygulamasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada bilişim teknolojilerinin değişim mühendisliği uygulamalarındaki rolü incelenmiştir. Çalışmanın amacı, değişim mühendisliği ve bilişim teknolojilerinin kavramsal bazda açığa kavuşturulması ve bilişim teknolojilerinin değişim mühendisliği uygulamasına olan etkilerinin tespit edilmesidir. Çalışmada,“bilişim teknolojilerinin değişim mühendisliği uygulamasındaki yeri ve önemi”nin tespitine ilişkin bir saha araştırması yapılmıştır. Literatürde yer alan değişim mühendisliği ve bilişim teknolojileri kavramları ile ilgili bilgiler ve saha araştırması sonucunda elde edilen veriler ışığında incelenen değişim mühendisliği uygulamalarının daha iyi ve etkin yürütülmesine ve anılan uygulamaya bilişim teknolojilerinin katkılarının artırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir. 269
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is seen that revising their methods and processes which are related to doing work, companies restruct themselves with the help of information technologies in order to accomodate themselves to the competitive conditions and better, faster, higher in quality and cheaper services and they design their works in a way that the less they use inputs, the more they obtain outputs. Reengineering concept emerging with changing and improving needs had impelled employees to look for answers to the question asking that why we do the work we do? More correctly, the crisis destroying competition, the development of the technologies, the increasing procductivity which is provided by them, the globalization of the work market and the conversion of the phases which is related to converting information societies had obliged that companies must apply re-engineering. In this study, the role of the information technologies in the application of re- engineering had been examined. The aim of the study is to clarify re-engineering and information technologies as theoretical concept and point out the effects of the information technologies to the application of re-engineering. In this study, a field research regarding“The Place and Importance of the Information Technologies in the Application of Re-engineering.”is examined. According to the data which are obtained from the field research and the information given in the literature about re-engineering and information technologies, some propasals had been put forward in order to apply re-engineering more better and effectively, and increase contributions of the information technologies to the application of the re-engineering. 270