Türk basınında Türkiye-İsrail ilişkileri
  1. Tez No: 159579
  2. Yazar: KADİRİYE ŞAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Haberin en önemli özellikleri güncellik ve nesnelliktir. Nesnellik ise haberin en tartışmalı yönüdür. Gazeteci, her haberi yazarken objektif olmalı, karşıt görüşleri ve bakış açılarını dengelemeli, meselenin bütün taraflarının görüşlerine eşit şekilde yer verip, haber ile yorum veya haber ile basın-yayın organının sahibinin görüşü arasında kesin bir ayranı gözetmelidir. Nesnellik; doğru ve yansız bir habercilik idealine yaklaşmada büyük önem arz eder. Haberde mutlak anlamda nesnelliğe ulaşmak ise bir ideal olarak görünmektedir. Haberde asıl olan doğruluktur. Tezde de görüldüğü üzere Türkiye- İsrail ilişkilerinin basına yansımaları siyasal görüşleri ve yayın politikaları farklı üç gazete örnek alınarak incelenmiş ve çeşitli düzeylerde nesnellik ilkesine aykırılıklar olduğu saptanmıştır. Bu çerçevede gazetelerin genel yayın politikalarının nesnellik ilkesinin çiğnenmesinde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Gazetenin genel yayın politikasını etkileyen bazı dış dinamikler ve iç dinamikler söz konusudur. Gazetenin içinde yer aldığı ulusal düzeydeki konjonktürel, sayısal, toplumsal ve kültürel yapı ile ekonomik koşullar dış dinamikler arasında yer almaktadır. Gazetenin örgütsel yapısı, söz konusu örgütsel yapıyı biçimlendiren mülkiyet yapısı, gazete çalışanlarının mesleki sorumlulukları ve meslek anlayışları da yayın politikasını etkileyen iç dinamikler arasında yer almaktadır. Bütün bu dinamiklerin etkisinde oluşan genel yayın politikası da nesnellik ilkesinin sapmasında etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
232 ABSTRACT The actuality and objectivity are the two important characteristics of the news. The objectivity is the most controversial part of news. A journalist is to be objective in writing any news and should balance the opposite comments and approaches, equally listen to all parties involved and definitely discriminate the news and interpretation, or news and the opinion of media owner. The objectivity is extremely important to achive the ideal of neutral and true journalism. The truth and neutral news seems to be an ideal. The truth is the base on the news. As it is understood from the thesis, to take part of Turkey-İsraeli relations on the press examined through three newspapers that owner of different political opinion and publication politics, and to be found discrepancies with the principle of objectivity at various levels. In this contex, it was observed that the general publishing policies of the newspapers had a considerable effect in breaking the principle of objectivity. There are a number of internal and external dynamics that affect the general publishing policies. Conjectural, political, social, cultural structure and economic conditions at the national level, in which the newspaper itself takes place, are among the external dynamics. The organisational structure of a newspaper, the proprietary rights forming the said organisational structure, the professional responsibilities and professional approaches of the newspaper employees however take place among the internal dynamics effective on publishing policies. The general publishing policies that takes shape through these dynamics, is effective to break down the principle of the objecitivity too.