Sosyal kaygıyla başa çıkma programının öğrencilerin sosyal kaygı ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of 'coping with social anxiety programme' on the social anxiety and depression levels of students
  1. Tez No: 159580
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı bireylerin depresyon düzeyleriyle sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkileri ve sosyal kaygıyla başa çıkma programının öğrencilerin sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Abidinpaşa Lisesi dokuzuncu sınıf öğrencilerinden oluşan 388 kişilik örneklemde Beck Depresyon Ölçeği ve Sosyal Durumlarda Kendini Değerlendirme Envanteri uygulanmış, hem depresyon hem de sosyal kaygı puanları yüksek olup araştırmaya katılmayı kabul eden 36 öğrenci seçkisiz olarak uygulama, etkileşim ve kontrol gruplarına atanmışlardır. Buna göre uygulama grubu 15-16 yaş arası 10 kız 2 erkek toplam 12, etkileşim grubu 15-17 yaş arası 10 kız 2 erkek toplam 12 kişi, kontrol grubu 14-16 yaş arası 10 kız 2 erkek toplam 12 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama grubuna 90 dakikalık 8 oturum yapılandırılmış grupla psikolojik danışma programı, etkileşim grubuna 45 dakikalık 4 oturum yapılandırılmamış grupla psikolojik danışma programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna hiç bir uygulama yapılmamıştır. Öğrencilerin sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için Pearson Momentler Korelasyon katsayısı hesaplanmış; uygulama, etkileşim ve kontrol grupları sosyal kaygı ve depresyon öntest ve sontest puan ortalamaları arasındaki fark için ilişkili örneklemler için t- testi yapılmış, tekrarlı ölçümler için varyans analizi ( ANOVA) (Greenhouse-Geisser testi ) ve gruplar arası farklılığı test etmek için Tukey HSD testi uygulanmıştır. Yapılan araştırmanın bulgularına göre lise öğrencilerinin sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri arasında düşük düzeyde de olsa anlamlı bir ilişki ( r =.28) bulunduğu, sosyal kaygıyla başa çıkma becerilerini kazandırmayı amaçlayan grupla psikolojik danışma programının sosyal kaygı ve depresyon düzeyleri yüksek olan lise öğrencilerinin sosyal kaygı ve depresyon düzeylerini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to reveal the relationship between the depression and the social anxiety levels of students and to reveal the effect of the“Coping with Social Anxiety Programme”on the social anxiety and depression levels of students. The sample of this study consist of 388 9th grade students from Abidinpaşa High School. Beck Depression Inventory was used to assess depression level and Self-Evaluation in Social Situations Inventory was used to asses socail anxiety level of students. 36 students with high scores in social anxiety and depression levels were assigned randomly to experimental, encounter, control groups. Experimental group consist of 10 female 2 male total 12 students between 15-16 ages, encounter group consist of 10 female 2 male total 12 students between 15-17ages, control group consist of 10 female 2 male total 12 students between 14-16. 90 minuted 8 sessions of constructed grop counsulting programme was applied to experimental group, 45 minuted 4 sessions of unconstructed group counsulting was applied to encounter group, no application at all was done to control group. To reach the relationship between the social anxiety and depression levels of students Pearson Corelation was accounted, to reach the differences between pre-test and post-test score means of the groups paired samples t-test and variance analyses (ANOVA) for repeated measures (Greenhouse-Geisser test) was accounted and to test the differences between the groups Tukey HSD test was accounted. According to the findings of this study, it was found that there was a low but significiant corelation (r=.28) between socail anxiety and depression levels of the students.“Coping with Social Anxiety Programme”was found efficient to diminish the social anxiety and depression levels of the students with high social anxiety and depression level when compared to encounter and control groups.