İlköğretim 5.sınıf öğrencilerinin sosyal becerilerinin özsaygı ve denetim odağı ile ilişkisi
5th level of primary school students relations level of social skills, self-esteem and locus of control
  1. Tez No: 159582
  2. Yazar: ZEYNEP AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin sosyal beceri düzeyleri (olumlu ve olumsuz sosyal davranışlar) ile cinsiyet, doğuş sırası, anne-baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu, özsaygı ve denetim odağı ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2003-2004 öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan 6 ilköğretim okulunun 5. sınıfında eğitim gören 460 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Matson Çocuklarda Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği, Coopersmith Özsaygı Envanteri ve Nowickistrickland Denetim Odağı Ölçeği uygulanmışlar. Toplanan veriler SPSS 12.0 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada T-testi, tek yönlü Varyans Analizi (One Way Anova), Scheffe testi ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, kızların olumlu sosyal davranışlarının, erkeklere göre daha yüksek; erkeklerin olumsuz sosyal davranışlarının ise kızlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Doğuş sırası ile olumlu ve olumsuz sosyal davranışlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın sonucunda, olumlu sosyal davranışlar ile anne-babanın eğitim ve gelir durumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu, olumsuz sosyal davranışlar ile anne-babanın eğitim ve gelir durumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Olumlu sosyal davranışlar ile özsaygı düzeyi arasında anlamlı ve pozitif, olumsuz sosyal davranışlarla anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak, olumlu sosyal davranışlar ile denetim odağı düzeyi arasında anlamlı ve negatif, olumsuz sosyal davranışlarla anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, 5th level of primary school students (positive and negative social skills) level of social skills, sex, birth order, parents' education, family's income level, self-esteem and locus of control was studied. 460 5th class primary school students from 6 primary schools in t he education year 2003-2004 in the centre of Ankara constitutes the sample of this research. At the research, Personal Information Form, Matsons Evaluation of Children's Social Skill Scale; Coopersmith's Self-Esteem Inventory; and Nowickistrickland Locus of Control Point Scale was used. The data collected was analysed by using SPSS 12.0 Windows packet programme. In this research T-Test, One Way Anova Analysis, Scheffe Test and Pearson Momentler Crossing Correlation Technique was used. In the result of the research, it has been seen that girls' prosocial behaviours are higher than boys' and boys' negative social behaviours are higher than girls'. By the birth order; no significant difference can be found between prosocial behaviours and negative social behaviours. In the result of the research between prosocial behaviors and parents' income and education levels. There is significant difference but between negative social behaviours and parents' income and education levels no significant difference has been seen. There is also significant and positive relation, between prosocial behaviours and self-esteem level and there is significant and negative relation between prosocial behaviours and self-esteem level. By the end there is significant and negative relation between prosocial behaviours and locus of control level, but there is significant and positive relation between negative social behaviours and locus of control level.