6.sınıf matematik programında bulunan 'nokta, doğru, düzlem ve uzay' kavramlarının öğretiminde materyal kulllanımının etkisi
The effects of using instructional materials on the 6th grade students' achivement on the topics of 'point, line, plane and space'
  1. Tez No: 159581
  2. Yazar: HAKAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SIRRI AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İİİ ÖZET Matematik, günümüz şartlarında öğrenciler için en önemli ders haline gelmiştir. Bunun nedeni olarak ülkemizde uygulanan sınav egemenliğini gösterebiliriz. Matematik başarısı olmayan bir öğrencinin, istediği bir okula veya kuruma yerleşmesi sıkıntılı olmaktadır.Bu durum, Matematiğin önemini artırmakta ve Matematik dersi öğretmenlerine önemli sorumluluklar yüklemektedir. Yüklenen bu sorumluluğun yarımda öğretmen olmanın da bir sorumluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu sorumluluğun altodan en iyi şekilde kalkmak gerekir. Bunun yolu da, en iyi şekilde Matematik öğretimini en iyi şekilde gerçekleştirebilmektir. Günümüzdeki çağdaş eğitim anlayışının bir gerçeği olarak eğitim materyalleri, eğitim programlarının en önemli unsurları arasındadır. Fakat bugüne kadar yapılan araştırmalardan elde edilen bir sonuç olarak; eğitim materyallerine ilişkin problemlerin, genel eğitim problemleri arasında yerini koruduğunu gösterilmektedir. Öğretim süreci içerisinde, okullarımızda uygulanan eğitim amaçlarının en üst seviyeye ulaşmasını sağlama, öğretim etkinliğini artırma ve yükseltme sorumluluğunun bir kısmı eğitim materyallerine yüklenmiştir. Bu çalışmamızda, ilköğretim 6. sınıflar matematik programında bulunan“Nokta, Doğru, Düzlem ve Uzay”ünitesinin öğretiminde, materyal kullanmanın öğrenci başarısına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, geometrinin de temelini oluşturan“Nokta, Doğru, Düzlem ve Uzay”kavramlarının öğretiminde materyal kullanmanın öğrencilerin öğrenmelerine katkısı ve niteliksel gelişimine olan etkisini incelemek ve değerlendirmektir.IV Araştırmada, Örneklem olarak kullanılan gruplar; Ankara ili Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Altındağ Merkez Çocuk Sevenler İlköğretim Okulu, Tokat ili, Niksar ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Kaya İsmet Özden Pansiyonlu İlköğretim Okulu ve Albayrak İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileridir. Araştırma yöntemi olarak kullanılan örneklem kontrollü ön test son test modeline göre, sözü edilen etkinlik öğrencilere uygulanmadan önce, öğrencilerin belirli ölçütler bakımından denk oldukları uygulanan anketlerle tespit edilmiştir. Bu anket verilerine göre şans yoluyla seçilen deney grupları toplam 127 kişiden, kontrol grubu ise toplam 126 kişiden oluşmaktadır. Bu öğrencilere üniteyle ilgili 43 adet sorudan oluşan çoktan seçmeli ön test uygulanmış ve ön test başarılan arasında 0,05 düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bu uygulamadan sonra ünite, deney grubuna materyal kullanılarak, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle işlenmiştir. Her iki gruba ünite işlendikten sonra ön testteki soruların aynısı uygulanmış ve gruplar arasında öğrenci başarısı açısından anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, deney grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanları, kontrol grubu ön test ve son test puanlan ve deney ile kontrol grubu öğrencilerinin son test puanlan arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Elde edilen bulgulara ek olarak araştırmacı tarafından yapılan gözlemler, materyal kullanılarak yapılan matematik öğretiminde, öğrencilerin derse karşı olumlu tutum geliştirdiği, öğrencilerde güdülenmeyi sağladığı, soyut yorum gerektiren sorularda öğrencilerde özgüven oluşturduğu ve geleneksel öğretim yöntemlerine göre öğrenci başarısında ve derslere katılımda gözle görülür bir artışa neden olduğunu göstermiştir. Tüm bu bulgulara ve gözlemlere dayanarak, eğitim ve öğretim ortamlarının şenlendirilmesinde, özellikle soyut kavramları içinde en çok barındıran geometri programlarının öğretiminde somutlaştırılabilen materyallerin kullanılması gerekliliği vurgulanmış ve klasik öğretimin yanında birden fazla duyu organlarına hitap eden diğer öğretim yöntemlerinin de önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's condition, Math has become the most significant course for students. The reason for this is the exam dominance in our country. It is very difficult to get into a college or a institution for a student who isn't successful in Math. This situation both increases the importance of Math and gives important responsibilities to the Math teachers. With these given responsibilities, teachers also have the real responsibilities of being a teacher. Consequently, these responsibilities must be carried out successfully. The best way to do this is to provide the best Math education. According to today's contemprary education perspective, education materials are the one of the most important component of education programs. However, as a result of researches that are made up until now, problems related to education materials are indicated as a general education problems. During the education process, education materials undertake to achieve the goals of education in our schools, and the responsibilities of expanding and increasing the effectiveness of education. In this study, the effect of material usage on students' success in 6. grade Math programs which includes chapter“Point, Line, Plane and Solid Geometry”at elementary education is researched. The goal of this study is to examine and evaluate the contribution of material usage and the impact on qualitative development to teaching concepts of“Point, Line, Plane and Solid Geometry”which constitutes the fundamental Geometry. The groups used as an example in this research are 6. grade students from; Altındağ Merkez Çocuk Sevenler Primary School bounded to Ankara Ministry of Education, Kaya İsmet Özden Pansiyonlu Primary School and Albayrak Primary School bounded to Niksar Ministry of Education of Tokat ProvinceAccording to theİİ illustrated pre and post test method used in this research, before application of discussed activity students, it is determined that students are equal in specific measurements by survey.As a result of datums of this survey, the experiment group selected by luck is composed of 127 students, and the control group is composed of 126 students. First of all, these students are tested by 43 multiple choice questions related to the chapter and it has been seen that there is a slight difference between the success of these two groups which is 0,05. after this application, the chapter is taught by using materials to experiment group and control group students are taught by traditional method. When the study of chapter is finished for both groups, students are tested with the previous exam and the difference between the success of both groups is examined. As a result of this examination, clear differences are found between the results of first and second exam of experiment group, between the results of first and second exam of control group, and between the results of experiment and control group in second exam. In addition to these findings, the observations of researchers show that material usage in Math education increases the students' interest in class, motivates them, gives students self-confidence to answer questions that requires abstract interpretation, provides students more success than traditional method and increases class participation. Based on these findings and observations, the necessity of material usage in Geometry education which mostly includes abstract components is emphasized and also the importance of other methods which address more than one sense organ with the traditional education is emphasized.