Mümtaz Turhan'ın sosyal psikoloji alanındaki çalışmaları
The social psycology studies by Mümtaz Turhan
  1. Tez No: 159583
  2. Yazar: SELDA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, bilim ve fikir hayatına katkısı olan Prof. Dr. Mümtaz Turhan'ın sosyal psikoloji alanında ortaya koymuş olduğu çalışmalarını ifade etmektir. Aynı zamanda onun sosyal psikoloji alanındaki yerini ve önemini belirlemeye çalışmaktır. Bu çalışma Mümtaz Turhan'ın, deneysel psikoloji ve sosyal antropoloji alanındaki çalışmalarının dışında sadece sosyal psikoloji alanındaki çalışmaları ile sınırlandırılmıştır. Bu araştırmada literatür tarama, inceleme - özetleme teknikleri ile yazılı anlatım ve dokümantasyon yöntemleri kullanılmıştır. Prof. Dr. Mümtaz Turhan, çok yönlü bir bilim adamıdır. Mümtaz Turhan, Osmanlı Devleti'nin son dönemini, ülkenin işgali ve Kurtuluş Savaşı'nı yaşamıştır. Bu nedenle Cumhuriyetin ilk yıllarında yapmış olduğu çalışmaları günümüzde hala önemini korumaktadır. Mümtaz Turhan, Türkiye'de pek çok bilim dalının kurulmasında öncülük etmiştir. Bu çalışmada onun özellikle sosyal psikolojiyi Türkiye'ye getirişi ve bu alanda yaptıkları çözümlenmeye çalışılmıştır. Mümtaz Turhan'ın sosyal psikoloji alanında ortaya koyduğu çalışmaları“Kültür Değişmeleri”adlı eseri çerçevesinde ele alınıp değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu eser, Türkiye'de sosyal psikoloji alanında yapılan ilk temel çalışmadır. Onun bu eserde ortaya koyduğu bulgular hem geçmişi, hem gününü hem de bugünü aydınlatmada önemli bir aşamadır. Bu çalışmada Turhan'ın, sosyal ve kültürel konulara sosyal psikoloji çerçevesinde nasıl baktığı ve onları nasıl analiz ettiği ortaya koyulmuştur. Onun kültürel, sosyal, siyasi, ekonomik, eğitim-öğretim, yönetim, şehirleşme, köy kalkınması, bilim adamı yetiştirme gibi konularda ortaya koyduğu bir çok sorun ve çözümleri bu çalışmada yer almaktadır. Çünkü onun belirlediği tespitler, farklılaşarak bugünde Türkiye'nin gündemini belirlemektedir.İİ Bu çalışmada onun; toplum yapısı, kültürel yapı, kültürel yapının oluşumu, kültür, kültürün çeşitleri, kültür aktarımları, sürekli-süreksiz, serbest, mecburi kültürlerine ve kültür değişmeleri gibi konulardaki temel düşünceleri verilmeye çalışılmıştır. Öncelikle Turhan'ın hayatı, eserleri ve düşünceleriyle çalışmaya başlanmıştır. Daha sonra sosyal psikolojinin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, diğer disiplinlerle ilişkisi verilmeye çalışılmıştır. Sosyal psikolojinin Türkiye'ye getirilişi ve bu alandaki çalışmalara kısaca değinilmiştir. Çalışmanın esasını, Mümtaz Turhan'ın sosyal psikolojik çalışması olan kültür değişmeleri oluşturmaktadır. Bu nedenle kültürün ve kültür değişmelerinin ne olduğu ve sosyal psikolojiden önce hangi disiplinler tarafından ele alındığı açıklanmıştır. Daha sonra Turhan'ın bu konudaki görüşlerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Kültür değişmelerinin hem sosyolojik hem psikolojik hem de sosyal psikolojik yönden değerlendirmesine yer verilmiştir. Turhan, bu konuda dünyada yapılan çalışmaların bulgularıyla ülkemizde yaptığı çalışmanın bulgularını ve kendi geçirdiğimiz tarihsel süreçten çıkarttığı bulguları ortaya koymuştur. Bu konuya paralel olarak kültürdeki değişmelerin nasıl olması gerektiği sorusuna cevaplar bulmuştur. Maddi ve manevi kültür değişmeleriyle ortaya çıkan, davranışlarda tutumlarda ve zihniyetteki değişme ya da değişememe durumları açıklanmıştır. Bunların dışında Turhan'ın kültür değişmeleri hakkındaki görüşlerine paralel diğer sosyal konular hakkındaki görüşlerine de yer verilmiştir. Onun eğitim reformları, bilim adamı yetiştirme ve bilim ile kalkınma konusundaki görüşleri de açıklanmıştır. Ayrıca batılılaşma ve batılılaşmadaki temel unsurlar, batılılaşmanın nasıl gerçekleşeceği konusu da çalışmanın içeriğinde yer almaktadır. Turhan, kültür değişmeleri, eğitim ve batılılaşma konularında kendi toplum yapısını ve kültürünü geliştirmeyi ve bunların temeline bilim zihniyetini yerleştirmeyi amaçlamıştır. Bunu da“Kültür Değişmeleri”adlı, yerinde gözlem yöntemiyle yaptığı, çalışmasında bize göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research to analyze of Prof. Dr. Mümtaz Turhan, contributing scientific and intellectual lives, studies of social psychology. At the same time, the research determine his position and importance about social psychology area. This study, has been limited by only his social psychology studies.. In this research, literature investigation (examination) - summarization techniques and written expression, documentation methods have been used. () Mümtaz Turhan had lived in the last period of the Ottoman Empire, and he had seen the invasion of the country and the Turkish War of Independence. Because of this reason, his studies, which was prepared in the first years of the republic, has still preserve of importance in this area. Mümtaz Turhan is the pioneer of founding lots of science branches. In this study, especially, sringing social psychology to Turkey and the things he had done in this field have tried to be analyzed. Mümtaz Turhan' s studies on social psychology have tried to be evaluated in the frame of his work, called“Kültür Değişmeleri”. (“The Cultural Changes”) This work is the first basic study in Turkey which was made in the field of social psychology. The discoveries that he expressed by this work, are important grades to illuminating not only the past and his time, but also the present day. In this study, except empirical psychology, how Mr. Turhan looks through social and cultural subjects in the frame of social psychology and how he analyzes them are expressed. The problems and the solutions that he mentioned on the subjects such as cultural, social, political, economical, education, administration, urbanization, village development, aiding to form scientists have taken place in this study. Because of the settings he determined, and determines Turkey's agenda by being differentiated. In this study, his basic ideas are about the topics such as social and cultural construction, constitution of the cultural construction, culture, varieties of the culture,IV culture transfers, continual - transitory, free, obligatory culturization and culture changings are tried to be given. First of all, the study starts with Mr. Turhan's biography, his works and thoughts. Then, what social psychology is, how it occurs, its relationship with the other disciplines are tried to be given. The formation of social psychology in literature and its stages which has passed through until Mr. Turhan's term are explained. After this, bringing social psychology to Turkey and the studies on this field are shortly mentioned. The changings or 'not being able to change' conditions in the behaviours, manners and mentality that has been revealed by material and spiritual cultural changes are explained. The cultural changes, which are Mümtaz Turhan's social psychological studies, constitutes our study's base. Because of this, what culture is and what the cultural changes are and by which disciplines these subjects have been mentioned before social psychology are explained. After all, the opinions of Mr. Turhan about this subject have taken place detailly. In addition to studies of social and psychological evaluation, also social psychological evaluation haw taken place. Mr. Turhan has expressed the inferences of the worldwide studies with the inferences of himself depending on the studies that he made in our country and the inferences that he took out from the historical process we have lived. Parallel to this subject, he found answers about the question of“how the cultural changes should be?”Except these, Mr. Turhan's opinions about other social subjects, parallel to the opinions on cultural changes, have taken place. His the opinions about reforms of education, aiding to form scientists and science, development also are explained. Even Westernize and the main components of Westernization, how these become true have taken place in our study's content. Turhan purposes to develop his society's constitution and culture on the subjects of cultural changes, education and westernization how to place in scientific mentality to all of theirs origin. He tries to show us this by the method of observation in place, called“Cultural Changes”.