Satış geliştirme çalışmalarının talep dalgalanmaları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 159603
  2. Yazar: TUĞBA BAHAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET işletmeler, taleplerini arttırmak, pazar paylarını korumak veya yükseltmek için, çeşitli faaliyetler yürütmek durumunda kalabilmektedirler. Tutundurma faaliyetleri olarak adlandırılan bu faaliyetler içerisinde yer alan satış geliştirme, diğerlerinden satın alma kararının eylem aşamasında etkin olması açısından en son aşamada yer almaktadır. Satış geliştirme çalışmaları, satışlara en çabuk yansıyan tutundurma çalışmaları olarak nitelendirilebilir. İşletmenin, çalışmaları uygulamaya koyduğu andan itibaren hızla sonuç almaya başlaması olasıdır. Doğru planlanmış ve uygulanmış bir satış promosyonu, işletme ürünlerine ait taleplerin ve pazar payının artmasına sebep olabilmekte, diğer tutundurma araçları ile desteklendiğinde de kalıcı sonuçlar elde etmek mümkün olabilmektedir. Satış geliştirme, eylem aşamasında yer aldığı, tüketici ile doğrudan iletişim kurulmasını ve tüketiciye satış anında ulaşılmasını sağladığı için, tüketicilerin tercihlerini belirlemesinde yönlendirici bir etki yaratabilmektedir. Bu sebeple çok kısa vadede sonuç elde edilmesini sağlamakta ve çoğunlukla bu sonuçların ölçülebilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Businesses may carry on variety of activities to increase demand and to conserve or increase their marketing share. These activities known as popularity, include trade development activities. Trade development is known to be operative during buying from others and that is why it is situated as the last stage. Trade development works is characterized as the most efficient of popularization. If this method is implemented It is highly possible for businesses to rapidly attain results. Accurately planned and implemented trade promotion can increase both demand and trade share of the product, when supported with other popularity methods perpetual results can be obtained. As trade development is situated during the movement and as it enables direct interaction and attention of the consumer it creates an effect on consumers in identifying their choices. Consequently this enables results to be achieved in a short period of time and it also becomes wholesalers to measure the effect.