Uluslararsı işletmelerin yönetim ve organizasyon yapısı; Türkmenistan uygulaması
  1. Tez No: 159607
  2. Yazar: AMANMYRAT GURDOW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TENGİZ ÖMER ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
127 ÖZET Günümüzde küreselleşme eğiliminin bir parçası olan uluslararası işletmeler, hızla artarak önem kazanmaktadır. Dünya ekonomisi içinde önemli paya sahip olan uluslararası işletmelerin incelenmesi ve bu işletmeler hakkında bilgi sahibi olunması kaçınılmaz hale gelmiştir. özellikle uluslararası işletmelerin faaliyetlerinde ve başarılarında örgüt yapılarının payı oldukça büyüktür. Bu nedenle, çalışmada uluslararası işletmelerin oluşturabilecekleri örgüt yapıları incenmiş ve tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, uluslararası işletmeler hakkında genel bilgiler verilmiştir, ikinci bölümünde ise, uluslararası işletmelerin örgüt yapı türleri, olumlu ve olumsuz yönleri ve şemaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkmenistan Cumhuriyeti hakkında temel, ekonomi, dış ticareti bilgisi incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Türkmenistan'da ilk yabancı yatırımı yapan ve çeşitli sektörlerde faaliyette bulunan Türk işletmelerinden biri olan Çalık Holding'e ait örgüt yapısı ve bu işletmeye ait örgüt şeması incelenmiştir. Böylece teori ve uygulama arasındaki ilişki ortaya konarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
128 ABSTRACT Today the number of International Enterprises, which are the inclination of the globalization trend, are increasing in number which also increases their importance. It had become compulsory to examine and posses knowledge about these International Enterprises who play an important role in world economics. The organization structure of International Enterprises plays an important role in its activities and achivements. For this reason, the organization structures of International Enterprises have been examined and introduced in the study. In the first part of the study, general information about International Enterprises have been given. In the second part, the structure types of International Enterprises have been introduced pointing out their advantages and disadvantages with diagrams. In the third part, the basic economic knowledge and foreign trade knowledge about the Republic of Turkmenistan have been examined. In the fourth part, the organization structure diagram has been formed by examining the organization structure of Çalık Holding, one of the first Turkish firm who introduced foreign investment in Turkmenistan and currently operates in different sectors. Consequently, a result is obtained by taking in hand the relation between theory and appliance.