Reorganizasyon-reengineering ve etkinlik ilişkisi ve bir uygulama
- Tez No: 159623
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
132 ÖZET Genei itibariyle“değişimin”ne anlama ve naşı! yapılması gerektiği konusunda uygulamanın dayandırılacağı temel esaslar teorik olarak verilmeye çalışılmıştır. Öncelikle, organizasyonlar üzerinde tartışılacak bu kavrama geçmeden, günümüze kadar gelmiş çeşitli organizasyon teorilerini hatırlatmak amaçlı kısa bir tarihsel sürece yer verilmiştir. İkinci bölümde, yeniden yapılanmanın tanımlan, aşamaları, prensipleri, başarı ve başarısızlık nedenleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yeniden yapılanma ve etkinlik arasındaki bağın kurulması sağlanarak uygulama kısmı için son hazırlıkta tamamlanmıştır. Uygulama bölümünde, araştırma hangi amaçla, hangi değerlendirme aralılarında ve hangi yöntemlerle yapıldığı anlatılmıştır. Burada anket araştırması yöntemi kullanılmış ve belirtilen dönemler arasında ayrı ayrı otuz kişinin katılımının gerçekleştiği iki farklı formdan oluşturulmuştur. Bunlar örgütsel başarım ölçeği ve değişim anketi şeklinde yer almıştır. Örgütsel başarım ölçeği beş, değişim anketi kırk adet sorudan meydana gelmiştir. Örgütsel başarım ölçeği anketi sonucu yüzde 14,8' lik bir değişim, değişim anketinde değişim öncesi ve sonrası bir ilerleme olduğu çıkmıştır. Bu anketleri sonuçlan ayrı ayrı grafiklerle ifade edilerek değişimin yansıması somut olarak yansıtılmıitır.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT General conventional, I want to try to give theoretical knowledges that, what is changing, how can it done and what we need for our practice. First, before to pass this theoretical knowledges, I want to give historical knowledges about organizations. Second chapter, 1 describe deflations of the reengineering, phases, principles, success and failure causes. The third chapter covers, between organizations activities and reengineering bridges. In practice phase, focuses, investigation aim, evaluation spaces and methonds are explained. Investigation aim is covers two parts of inquiry method. First part name, organization success inquiry, covers thirty people and contains five questions. Second part name is, changing inquiry and covers thirty people and contains fourty questions. Organizations success inquiry results shows us % 14,8 pozitif changing. Changing inquiry shows us pozitif changing and all of the results of inquiries shown with garphs.