Piyano eğitiminde kullanılan sonatinlere ilişkin teknik çalışma yöntemleri
Methods of technical exercise related to sonatinas used in piano education
  1. Tez No: 159630
  2. Yazar: ÖZGÜR EROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, piyano eğitiminde önemli bir yeri olan sonatinlerde karşılaşılabilecek teknik zorluklara yönelik teknik çalışma yöntemleri oluşturarak piyano eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçtan hareketle, piyano eğitiminde en çok kullanılan beş sonatin anket yöntemiyle seçilmiş ve bu sonatinlerdeki teknik zorluklar saptanarak bu zorlukların giderilmesine yönelik 58 özgün teknik çalışma oluşturulmuştur. Oluşturulan teknik çalışmalara ilişkin uzman görüşüne başvurulmuş ve bu görüşlere dayanılarak, oluşturulan teknik çalışmaların sözkonusu eserlerde karşılaşılan teknik zorlukların giderilmesinde yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to propose technical exercises for the elimination of difficulties appeared in sonatinas those have a remarkable place in piano education. This method introduced here will contribute to the improvement of piano education. Within the frame of this goal, five sonatinas those are mostly used in piano education have been chosen by interviews, technical difficulties of these sonatinas have been determined and 58 original technical exercises have been presented to eliminate these technical difficulties. Expert views on these technical exercises lead us to the conclusion that, presented technical exercises would be effective for the elimination of technical difficulties in these sonatinas.