İlköğretim matematik öğretmenliği programına başlayan öğrencilerin lise matematik konularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri
The level of students' readiness in high school mathematics subjects who started the program of primary school mathematics teaching
  1. Tez No: 159629
  2. Yazar: ABDULKADİR TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programına başlayan öğrencilerin lise l, Hse2 ve lise3 matematik konularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklerini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Atatürk Üniversitesi Kâzımkarabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği programına başlayan normal öğretim öğrencilerinden 40'ar öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere 2003-2004 Eğitim- Öğretim yılının ilk dersinde lisede öğrendikleri Kümeler, Fonksiyonlar, Trigonometri, Logaritma, Dizi, Seri gibi konulardan hazırlanan açık uçlu alan soruları testi uygulanmıştır. Öğrencilerin her bir soruda göstermiş oldukları performanslar; Boş, Tamamen yanlış, Kısmen doğru ancak çözüm için yeterli değil, Yöntem doğru fakat işlem hatası var ve Tam doğru şeklinde değerlendirilmiştir. Boş için“0”puan, Tam yanlış için“1”puan, Kısmen doğru için“2”puan, Yöntem doğru, ancak işlem hatası yapanlar için“3”puan ve Tam doğru yapanlar için“4”puan verilerek öğrencilerin lise l konularından, lise 2 konularından ve lise 3 konularından almış oldukları puanlar tespit edilmiştir. Öğrencilerin almış oldukları puanlar; mezun oldukları liselere göre, cinsiyete göre, ilköğretim matematik öğretmenliği programını üniversite sınavında tercih etme sırasına göre ve öğrenim görmeye başladıkları fakültelere göre gruplandırılmıştır. Gruplar arasında anlamlı farkın olup olmadığı 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Veriler analiz edildiğinde aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. İlköğretim matematik öğretmenliği programına başlayan öğrencilerin lise 1 matematik konularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri“İyi”düzeyinde, lise2 ve lise3 matematikkonularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri ise "Çok zayıf düzeyinde oldukları yani lise2 ve lise3 matematik konularını yeterince öğrenmedikleri görülmüştür. Öğrencilerin lise l konularında da kavramsal yanılgıları oldukları tespit edilmiştir. İlköğretim matematik öğretmenliği programına başlayan öğrencilerin lise matematik konularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri arasında, mezun oldukları liselere göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Genel ve Süper lise mezunlarının hazır bulunuşluk düzeyleri yüksek, Anadolu Öğretmen lisesi mezunlarının matematiksel hazır bulunuşluk düzeyleri ise daha zayıf olduğu görülmüştür. Öğrencilerin lise matematik konularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri arasında cinsiyete göre de anlamlı bir fark bulunmuştur, kız öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerinin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin lise matematik konularındaki hazır bulunuşluk düzeyleri arasında, ilköğretim matematik öğretmenliğini tercih etme sırasına göre ve eğitim görmeye başladıkları fakültelere göre anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study; the student's readiness in high school 1, high school 2 and high school 3 mathematics subjects who have started the mathematics Education Program, Primary Education in Education Faculty have been studied. The sample has been selected of 40 students from Gazi University, Gazi Education faculty, primary Education Mathematics Education, Gazi University, Katamonu Education faculty, primary Education Mathematics Education, Atatürk University, Kazım Karabekir Education faculty, primary Education Mathematics Education and Atatürk University, Erzincan Education faculty, primary Education Mathematics Education. In the first course open ended questions on groups. functions, trigonometry, logaritma, progression, series were given in the 2003-2004 progression year. The performance that the students showed to each question was evalvated as; Empty, Completely wrong, Partly Right but not Enough for the Resuld, The Method is Correct but has Prucedural Errors and Completely Correct. For empty“0”point, Completely wrong“1”point, Partly Right“2”points, The Method is correct but has procedural Errors“3”points and Completly Correct“4”points were given for the from 1, from 2 and from 3 subjects and their points were identified. The points the students have gained were grouped according to; the lycee they graduated, their sexes, their preference of primary education Mathematics Education Program in the University exam and the faculty they have started to study. If there was a meaning ful difference or not in the groups, it was tested in the level of 0,05, These findings have been gained in the data analysis. The student's performance in high school 1 mathematics subjects who have started in the primary the level of“good”, in high school2 and high sehooB mathematics subjects was in the le\ei o!“low”and this showed that they didn't know any thing in the high school 2 an highİV sschool 3 subjects. Student's conceptual errors in high school 1 mathematics subjects have been identified. Meaning ful difference have been identified in the student's readiness level who have started the primary Education, Mathematics Education Program and the lycee they have graduated. The General and super Lycee graduates were identified as the most success ful ant the anatolian Lycee graduates the most unsuccessful. Meaningful difference was identified according to the student's readinnes and sex; female students readiness levels were higher than the male students. Meaningful difference wasn't seen in the student's readiness and their preference of primary Education, Mathematics Education Programs and the faculty they have started studying.