Piyano eğitiminde kullanılan materyallerin program hedeflerini gerçekleştirmede etkililik düzeyi
The level of the effectiveness of the piano teaching materials in achieving the objectives of piyano curriculum
  1. Tez No: 159463
  2. Yazar: SUAT SONER ERENÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
PİYANO EĞİTİMİNDE KULLANILAN MATERYALLERİN PROGRAM HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEDE ETKİLİLİK DÜZEYİ (Yüksek Lisans Tezi) Suat Soner ERENÖZLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2004 ÖZET Bu araştırmada, G.Ü.G.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Piyano I (G.M.Ö.105) ve Piyano II (G.M.Ö.106) derslerinde, ilgili öğretim elemanlarının belirledikleri yazılı eğitim materyallerinin (piyano metotları), piyano öğretim programında belirlenen hedeflere yönelik davranışları kazandırmada etkililik derecesini inceleyerek, hem piyano eğitim programına, hem de belirlenen yazılı materyallerin uygunluk ve yeterlilik derecelerine ilişkin öneriler ileri sürerek piyano eğitimine katkıda bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”,“görüşme”ve“anket”yöntemleriyle hazırlanmıştır. Araştırmada G.Ü.G.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Piyano I (G.M.Ö.105) ve Piyano II (G.M.Ö.106) dersinde okuyan öğrencilerin dönem içerisinde çalıştıkları yazılı eğitim materyallerini tespit etmek için görüşme yöntemine başvurulmuş ve ulaşılan veriler tablolarla ifade edilmiştir. Uygulanan görüşme sonucunda elde edilen veriler Gazi Üniversitesi'nde görevli; piyano öğretim elemanlarından anketle uzman görüşü alınmış,değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanarak çözüm önerileri geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Piyano Eğitimi, Piyano Eğitim Programı, Yazılı Eğitim Materyalleri Sayfa Adedi: 127 Tez Yöneticisi : Prof. Suna Çevik
Özet (Çeviri)
Ill THE LEVEL OF THE EFFECTIVENESS OF THE PIANO TEACHING MATERIALS IN ACHIEVING THE OBJECTIVES OF PIANO CURRICULUM (MASTER'S THESIS) Suat Soner ERENÖZLÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2004 ABSTRACT In this study, the teaching materials being used by G.U.G.E.F. Music Education Department Piano Professors in the classes Piano I (G.M.O. 105) and Piano II (G.M.O. 106) was analyzed in terms of their effectiveness in achieving the objectives determined in the piano curriculum. The purpose of the study was to determine the effectiveness of the piano teaching materials and to make suggestions and contributions to piano education at G.U.G.E.F Music Department. This study can be described as a descriptive type of research. The methods used in the study were literature review, questionnaire, and expert opinion. The students who are taking the above mentioned classes were interviewed to determine the teaching materials they practiced throughout the semester. The opinions of the piano professors at G.U.G.E.F. Music Department were consulted regarding the information collected through the interviews. Then the data was evaluated and some suggestions were made to solve possible problems that might be encountered about the effectiveness of the materials. Keywords : Piano Education, Piano Education Curriculum, Teaching Materials Number of Pages : 127 Advisor : Prof. Suna ÇEVİK