Polis Akademisi tarihi
The hitory of police Academy
- Tez No: 145025
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Beşeri ve sosyal bir bilim olan tarih, kopuk olmayan zamanın ve mekanın içinde ve üzerinde yaşayan insanları birbirine bağlayan çok önemli bir ilişkiler bütünüdür. Dinamik bir bilim olarak bütün bilimlerin temelini oluşturduğundan dünü aydınlatırken aynı zamanda bugünü de aydınlatır ve gelecek günler için bir fikir verir. Tarih boyunca güvenlik insan için ihtiyaçlar sıralamasında hep ilk sıralarda yer almıştır. Zaman içinde insan kendi güvenliğini sağlamakla beraber toplumun güvenliğini sağlamak için de tedbirler almıştır. Alınan bu tedbirler düzenli bir hale getirilmiş ve bu amaçla teşkilatlar kurulmuştur. Kurulan bu teşkilatlar tarihsel süreç içerisinde gelişim ve değişime uğrayarak bugünkü halini almıştır. İnsanlar için temel bir ihtiyaç olan güvenliğin, toplumlar için de temel bir ihtiyaç olduğu ve karşılanmasının da zorunlu olduğu ortaya çıkıyor. Güvenliğin sağlanamadığı bir toplumda diğer ihtiyaçların da karşılanabilmesi zorlaşmaktadır. İnsanlar birlikte yaşama ve bu yaşantıdaki düzeni sağlama amacıyla kurallar koymuştur. Konulan bu kuralların toplum adına uygulanabilmesi için de güvenlik örgütlenmesinin gerekliliğinin ortaya çıktığı söylenebilir (Aktaş,1995:3). Günümüzde devlet tüzel kişiliği altında örgütlenmiş toplumların güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için güvenlik örgütleri kurmaları zorunlu hale gelmiştir. Emniyet Teşkilatı da bu gelişim sürecinde güvenlik ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuş örgütlerin arasında yer almaktadır. Tarihsel süreç içerisinde güvenlik hizmeti daha çok askeri yapılanmalar tarafından karşılanmıştır. Ancak gelişen toplum düzeninde kamu düzenini korumak ve iç güvenliği sağlamak için daha profesyonel bir kuruluşa ihtiyaç duyulmuş ve diğer uluslarda olduğu gibi ülkemizde de“Polis”teşkilatı söz konusu hizmetleri vermek üzere kurulmuştur. Günümüzde polisten istenen vazifenin önemi, ağırlığı ve karışıklığı: Polisin, istenen görevi istendiği şekilde yapabilecek yeterliliğe ulaştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu yeterliliğe ulaşabilmenin yolu ise eğitimden geçmektedir.11 Eğitim, bireylerin toplumla sağlıklı ve verimli bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olan bir süreçtir. İnsan niteliğinin ve davranışlarının geliştirilmesi eğitimden geçer. Bugün dünyada pek çok ülkenin zorunlu eğitim sürelerini yukarıya doğru çekmesi ve vatandaşlarına daha uzun süreli nitelikli eğitim vermeye çalışması, eğitime duyulan gereksinimi açıkça göstermektedir (Gökçe, 1997: 7). Güvenlik toplumlar için vazgeçilmez bir gereklilik, bu hizmeti verecek olan kurumların varlığı yadsınamaz bir gerçeklik ve bu kurumların verecekleri hizmeti layıkıyla yerine getirebilmeleri için eğitim bir ön şart olduğundan dolayıdır ki öncelikle polislerin yetiştirilmesi için polis eğitim kurumlarının varlığı bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda Emniyet Teşkilatı da mensuplarına görev öncesinde mesleki disiplin kazandırmak, görev, yetki ve sorumlulukları doğrultusunda bilgilerini arttırmak ve hizmetin verim ve niteliğini yükseltmek için bir çok eğitim kurumu açmıştır. Bunlar arasında en önemli yere, Emniyet Teşkilatına amir ve yönetici yetiştirme sorumluluğunu almış olan Polis Akademisi sahiptir. Emniyet Teşkilatına amir ve yönetici yetiştirilmesi amacıyla 1937 yılında kurulan Polis Enstitüsü, 1984 yılında çıkarılan Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile lisans düzeyinde eğitim, öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi adını almış ve 2001 yılında da 4652 sayılı Polis Yükseköğretim Kanunu ile üniversite statüsüne kavuşturularak bünyesinde Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü ve Polis Meslek Yüksekokulları oluşturulmuştur. Kuruluşundan günümüze Emniyet Teşkilatının amir ve üst düzey yönetici ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ve Türkiye'nin bu alanda tek kurumu olan Polis Akademisi'nin yapısal, işlevsel ve eğitim yönüyle gelişim ve değişiminin tarihsel süreç içerisinde ele alınmasının önemi yadsınamaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
History, which is a humanity and social science, is in the time and space that is not broken and it is the sum of very important relationships which unites the people living on it. as it constitutes the very core of all of the sciences because of its being a dynamic science, in addition to its illuminating the past, it also illuminates the current life and it gives an idea for the next days. Since the beginning of the history, security has always been in the first places in the raw of needs of human being. As the time passes, in addition to the measures for himself, human also took preventive measures in order to get the safety of the society. Those measurements were regulated and organisations were settled up with that aim. Those organisations underwent some evolution and development in a historical process and they became as their current condition. It becomes clear that security, which a must for the human being, is also a must for the communities and it has to be provided. In a community where security need is not provided it becomes hard for the other needs to be provided. Human being has adopted rules in order to live together and in order to get the order in that community. For carrying out these rules in the name of society the need for security organisations come into surface (Aktaş, 1995: 3). It can be said that it has become a must to settle security organisations to provide the security need of communities for the communities that are organised under legal governments. Security organisation is also one of the organisations that has been settled in this development process with the aim of providing security need. In the historical process, security service has mostly been provided by military organisations. But, in the developing community order, a more professional organisation was needed for protecting the public order and to provide domestic security and as same with other countries“Police Organisation”was formed in order to provide the services which were stated above.IV The importance, severity and complexity of the responsibility which is wanted from the police makes necessary to upgrade the abilities of the police organisation i n o rder t o reach t o t he p oint t hat will bee nough t o g et t he r equired responsibility. To reach that ability education is the most important point. Education is a process which helps individuals get a healthy and productive harmony with the society. Development of human behaviours and qualities is related with education. Today, most of the countries have extended the period of compulsory education and they try to give a longer and more quality education; these show the requirement against education (Gökçe, 1997:7). Security is a non-given up need for communities, existence of the organisations that gives that service is a non-rejectable reality. Because of the necessity of education for getting all requirements of that service, first of all for the education of police, the existence of police education centers stands before us as a necessity. In this context, Turkish Security Organisation has settled a number of education institutes in order to give its members discipline, to increase their information in the direction of their responsibility, authority and duties and to increase the output and quality of the service. Among these, Police Academy, which has the responsibility to educate chief and administrator for Turkish Security Organisation, has the most important role. Police Institute, which was settled in 1937 with the aim of educating c hief and administrators for Turkish Security Organisation, was named as Police Academy in 1984 with the law named Police High Education Law and in 2001, with the 4652 Police High Education Law it has been upgraded to university status and in its constitution Faculty of Security Sciences, Security Sciences Institute and Police Vocational Schools of Higher Educations have been formed. Dealing with the development and evolution of structural, functional and educational aspects of Police Academy, which was settled with the aim of educating chief and administrators for Turkish Security Organisation and which is the only institution in its area in Turkey, in a historical process is a non-rejectable reality.