11 Eylül eylemlerinin Zaman Gazetesi köşe yazarlarınca değerlendirilmesi
The evaluation of Zaman Newspaper about 9/11 attacks
- Tez No: 159652
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, o güne kadar hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir felaketle uyandı. ABD'nin New York ve Washington şehirlerindeki stratejik öneme haiz bazı hedeflere yönelik, 19 El Kaide militanı tarafından kaçırılan 4 yolcu uçağı kullanılarak intihar saldırısı türündeki terörist eylemler gerçekleştirildi ve resmi açıklamalara göre 3225 kişi hayatım kaybetti. 11 Eylül eylemleriyle birlikte iyice dengesini kaybeden günümüz dünyası, 11 Eylül sonrası yaşanan gelişmelerle her gün yeni 11 Eylül'lere gebe hale geldi. Söz konusu eylemlerin başlangıcı olan süreci; korku, endişe ve güvensizliklerle dolu bir dünya olarak tanımlamak mümkündür. 11 Eylül eylemlerinin faili olan El Kaide terör örgütünü ortadan kaldırmak amacıyla Afganistan'a yönelik gerçekleştirilen askeri harekat ve sonrasında yaşanması muhtemel gelişmeler, bazı çevrelerce“Medeniyetler Çatışması”olarak tanımlanan çıkmaza doğru gidildiği şeklinde yorumlanmış ve bu sürecin kaçınılmaz olduğu savunulmuştur. Bu durum, dünya kamuoyu tarafından İslam Dini'nin, her türlü terör eylemine zemin hazırlayan bir inanç sistemi olarak, aynen teröristler tarafından yorumlandığı tarzda algılandığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Semavi ve beşeri bütün dinlerin terörü şiddetle reddetmesine karşın değişik inançlara mensup kişilerce ve her inanca ait söylemlerle terör eylemlerinin gerçekleştirilmesi terörün dininin, milliyetinin ve ırkının olmadığını İİİgöstermektedir. Bu gerçekten hareketle, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de insanlığın karşısına çıkan terörün“Dini Motifli Terör”olarak adlandırılması daha doğru olacaktır. 11 Eylül eylemlerinin ilk şokunun atlatılması sonrasında verilen cevap, dünya üzerinde bir kanser gibi yerleşen Taliban ve El Kaide terör örgütünün merkezi konumunda olan Afganistan'a askeri bir harekat gerçekleştirmek olmuş fakat askeri harekatın amacına ulaşıp ulaşmadığı noktasında medyada çeşitli yorumlar yapılmıştır ve halen yapılmaktadır. İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On 9/11 United States of America woke up with a disaster, nobody could forecast up to 9/11. Some targets which have strategic importance in New York and Washington in USA were committed suicide attacks by using 4 passenger planes which had hijacked by 19 Al Qiada members and according to official statament 3225 poeple died in these terrorist attacks. Today's wolrd which has lost its balance with 9/11 suicide attacks became pregnant new 9/11 suicide attacks everyday after the developments since 9/11. the process started on 9/1 1 is possible to describe a world which is full of fear, concern and insecuriy. The war which waged against Afghanistan in order to destroy utterly Al Qiada terrorist network which was carried out 9/11 suicide attacks and possible progress which can occur after the war were commented as“Civilizations Conflict”by some experts and the inevitable of this“Civilizations Conflict”process defended by them. One more time this condition demonstrated that Islam has perceived as it is based every kind of terrorist attacks by wolrd public opinion like terrorist's Islam perception Although all of religions which is Celestial or human reject terrorism people who has different religion carried out terrorist attacks and carrying out a terrorist attack by any religious pronunciation demonstrate that terror has no religion, nation and race. Because this truth, it's more right to name the terrorist attacks which encounterded humanity on 9/1 1 as“Religion motivated Terrorism”vAfter USA coped with 9/11 attacks shock hhe response of the mentioned attacks was to wage war against Afghanistan wihch was the base of Taliban management and Al Qiada terrorist network. But there were some commentarys in meida abuot this war was succeed or not and there are still some commentary about it. VI