Hakimin tarafsızlığı
Impartiality of judge
  1. Tez No: 159651
  2. Yazar: ASUMAN ZEYNEP TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojinin geliştiği, hukuksal problemlerin artarak çeşitlendiği günümüz toplumunda, yargıya ve hakime büyük görevler düşmektedir. Bu ağır sorumluluğu yerine getiren hakimin, adaletin dağıtılmasında üstlendiği bu rol nedeniyle, bazı olmazsa olmaz niteliklere sahip olması istenir ve beklenir. Bu niteliklerin en önemlisi, kuşkusuz, tarafsızlıktır. Hakimin Tarafsızlığı kavramı, onun, yasama, yürütme, yargı organları,medya, baskı grupları, siyasi partiler yada tek başına bireylerden gelecek olumsuz müdahale ve baskılardan yada kendi kişiliğinden, toplumsal değerlerinden ve önyargılarından kaynaklanan bazı faktörlerden etkilenmeden, yalnızca, hukuk ve kanuna göre karar vermesini ifade eder. Hakimin tarafsızlığının sağlanması için tüm bu iç ve dış kaynaklı faktörlerin bertaraf edilmesi gerekir. Hakimin tarafsızlığının, konumsal (dışsal) ve içsel olmak üzere iki görünümü vardır. Konumsal tarafsızlık, hakimin vermiş olduğu kararın, dışarıdan gelebilecek hiçbir etki ve müdahale olmadan karar verildiğine ilişkin dış algı ve görünümünü, içsel tarafsızlık ise, hakimin kararım verirken, kendi kişiliğinden, değer yargılarından, düşünce ve inançlarından etkilenmeden ve bireysel menfaatlerini gözetmeden karara ulaşmasını ifade eder. Hakimin statüsüne ilişkin, anayasal ve yasal güvenceler ile dış etkileri engellemeye yönelik önlemler, konumsal tarafsızlığın sağlanmasında etkili olur. İçsel tarafsızlığın sağlanmasında ise, haldmin eğitilmesi, sosyal ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi büyük rol oynar. Ayrıca, yasalarca kabul edilen, hakimin davadan reddi ve yasaklanması kurumu, tarafsızlığın sağlanmasına hizmet eder. 326
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In modern society in which science and technology has developed and judicial problems have been increased and diversified, judiciary and judges have to undertake great responsibilities. Because of this considerable responsibility, judges are expected to have some sine qua non qualifications. The most important one of these qualifications is, of course, impartiality. The concept of impartiality of judges means that judges should decide solely according to rule of law, not being influenced by inappropriate intervention or pressures from legislative, executive and judicial bodies, media, pressure groups, political parties or individuals, or certain factors arisen from their personalities, social norms and prejudices. In order to ensure impartiality, all these internal and external factors should be eliminated. Impartiality of judges has two aspects as positional (exogenous) and endogenous impartiality. While positional impartiality means exogenous perceptions and aspects of impartiality that judges make their decision about a case without any influence from outside; endogenous impartiality explains that judges reach a decision not being influenced by their own personality, social norms, thoughts and beliefs and not considering their individual interests. Constitutional and legal securities regarding the statute of judges and measures aimed at preventing the external effects have a substantial impact on ensuring positional impartiality. As to endogenous impartiality, training of judges and improvement of their economic, social and working conditions play a great role. In addition, the concept of disqualification and recusation of judges serves to ensure impartiality. 327