Telekomünikasyon hizmetlerine ilişkin imtiyaz sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda tahkim
Arbitration in the disputes arising out of concession contracts related with telecommunication services
- Tez No: 217886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tahkim yargısı ülkemizde 1999 yılında yapılan Anayasa degisikliklerine kadar imtiyazsözlesmelerinden kaynaklanan uyusmazlıkların dısındaki uyusmazlıklar için uygulanmıstır.mtiyaz sözlesmelerinden dogan uyusmazlıklarda, uyusmazlıkların ulusal ve uluslararasıtahkim yoluyla çözümlenmesine olanak saglayan Anayasa degisikligini müteakiben, imtiyazsözlesmelerinde tahkim yoluna iliskin 4501 sayılı Kanun ve uluslararası tahkime iliskin 4686sayılı kanunlar çıkarılarak imtiyaz sözlesmelerinden dogan uyusmazlıklarda tahkim yolununislerlik kazandırılmasını saglayan usul mevzuatımıza geçmistir.Bir kamu hizmeti olan Telekomünikasyon hizmetlerinin sunulus yöntemi tüm dünyadaoldugu gibi ülkemizde de zaman içerisinde çesitli gelismeler kaydetmistir. Önceleri sadecedevlet eliyle yürütülen söz konusu hizmetler daha sonraları özel sektör eliyle de yürütülmeyebaslanmıstır. Ancak bu durum idarenin özel sektörü konuyla ilgili olarak yetkilendirmesini vebu çerçevede düzenleme ve denetleme yapmasını gerektirmistir. Telekomünikasyonhizmetlerine iliskin olarak isletmecileri yetkilendiren ve bu yetkilendirme türlerinden biri olanimtiyaz sözlesmesini yapan ilgili idare 2000 yılında 4502 sayılı Kanunla bagımsız bir idariotorite olarak kurulan Telekomünikasyon Kurumu'dur. Telekomünikasyon hizmetlerindenGSM haberlesme hizmetlerinin yürütülmesine iliskin yapılan imtiyaz sözlesmelerindeuyusmazlık çözüm yolu olarak ?tahkim? belirlenmistir. Bu sözlesmelerden kaynaklananuyusmazlıklara iliskin olarak ise Milletlerarası Ticaret Odası Tahkim Divanı nezdinde 9 tahkimdavası açılmıstır.Türk uygulamasında oldukça yeni bir konu olan imtiyaz sözlesmelerinde tahkim yolunailiskin ilginç bir örnek olan telekomünikasyon sektöründeki uygulamanın incelenmesi gerektelekomünikasyon sektöründe gerekse diger sektörlerdeki imtiyaz sözlesmelerinden doganuyusmazlıklarda tahkim yönteminin uygulanması hukukumuzda bazı önemli sonuçlar ortayaçıkarmıstır.
Özet (Çeviri)
Arbitration has been applied to the disputes arising out of the contracts other thanconcession contracts until the legislation of an amendment of the constitution in 1999.Following the amendment in the constitution which allowed the arbitration to be used as adispute resolution method in concession contracts, the law numbered 4501 which is relatedwith the procedure of the arbitration in concession contracts and the law numbered 4501which is related with international arbitration has been legislated. Thus the relevantprocedure that enables the operability of arbitration has taken its place in Turkish Law.The method of handing the telecommunication services which is considered as apublic service has been developed in our country as it has happened in the world. Thetelecommunication services which were formerly served by government has began to servedby private sector. This situation required the administration to authorize private sector and toregulate and audit the relevant authorization. Telecommunications Authority which wasfounded as an independent regulatory authority by the law 4502 in the year 2000, is theentitled to authorize the operators and to conclude concession contracts. Arbitration hasbeen determined as a dispute resolution way in concession contracts dealing with servingGSM communications services. Furthermore 9 arbitral cases have occurred in the disputesarising out of those concession contracts.Application of arbitration in telecommunications sector is an interesting sample for thearbitration in concession contracts which is very new in Turkish Law. Analyzing those arbitralcases and awards has shown very important consequences in Turkish Law.