Küreselleşme sürecinde kültürel değişim ve medya ilişkisi: Ankara'da corn flakes tüketimi örneği
The relationship between media and cultural change during globalisation: Consuming of cereals in Ankara
  1. Tez No: 159704
  2. Yazar: HÜLYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Doğan, Hülya;“Küreselleşme Sürecinde Kültürel Demim ve Medya İlişkisi: Ankara'da Corn Flakes Tüketimi”. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Asker Karları, 119 s. Küreselleşme sürecinde medyanın ve özelde televizyon reklamlarının kültürel değişimdeki rolüne bakan çalışmada, Ankara'nın kahvaltı kültüründeki değişimde Batı kaynaklı kahvaltılık gevrek reklamlarının rolü incelenmiştir. Pek çok ülkede birden aynı şekilde yayınlanan bu reklamların gündeme getirdiği 'kültürde küreselleşme* kavramı konusundaki tartışmalar ışığında kahvaltı kültürümüzdeki değişimin özellikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Kahvaltılık gevrek tüketen ailelerle yapılan görüşmeler sonucu değiştiği tespit edilen kültürel özellikler, reklamlarda yer alan kahvaltı alışkanlıklarıyla karşılaştırılarak benzerlikler ortaya çıkarılmış ve“kültürel tektipleşme mümkün mü?”sorusuna yanıt aranmıştır. Reklamların kültürel tektipleşmedeki rolü incelenirken, küreselleşmenin çok boyutlu bir süreç olduğu ve medyanın bu süreçteki tek dinamik olmadığı gerçeği de göz ardı edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doğan, Hülya;“The Relationship Between Media and Cultural Change Purine Globalization: Consuming of Cereals in Ankara”, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Asker Kartari, 119 p. This report on the role played by advertising in the media and private television chanels with respect to cultural change during globalization, investigates the role played by comercials about Western Cereals in the breakfast culture of Ankara. It deals with the 'Cultural Globalisation ' brought on by comercials, broadcast in the same manner in many countries. In an attempt to answer the question“Is it possible to form a cultural routine?”many cereal consuming families were interviewed. It's tried to be understood if the way of consuming cereals is the same with how they are consumed in ads. Wltile investigating the role of comercials in the development of a cultural routine, the fact that globalisation is gradual and that the media is not the only factor involved in shaping this was not ignored