Fedaî hayatı, edebî kişiliği ve divanının tenkitli metni
Fedaî his life, his literary personality and the critical text of his diwan
- Tez No: 159705
- Danışmanlar: PROF.DR. CEM DİLÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 705
Özet
689 ÖZET Fedaî, XV. yüzyılın son çeyreği ile XVI. yüzyılın ilk yansında Burdur' da yaşamıştır. Mevlevîliğin Anadolu'da yayılmasının önemli öncülerinden Divane Muhammed Çelebi'ye intisap etmiş, kısa sürede onun büyük iltifatını kazanarak halifesi olmuştur. Burdur' da bir dergâh yaptırarak orada şeyhlik hizmetini görmüş ve ömrünün son günlerine değin bu görevi sürdürmüştür. Fedaî, divan tertip etmiş; kaside, gazel, kıt' a, rubaî, tuyuğ, terci'-i bend, murabba', muhammes gibi aşağı yukarı tüm nazım biçimleriyle şiirler yazmış mutasavvıf bir şairdir. Ayrıca o eldeki bilgilere göre ilk bahr-i tavil şairidir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda şairin kimliği yanlış tespit edilmiş, Divanının tam ve sağlıklı bir metni ortaya konamamış ve Divan edebî açıdan incelenmemiştir. Bu çalışmada, öncelikle Divanın Fedaî mahlaslı şairlerden hangisine ait olduğu konusu açığa kavuşturulmuştur. Bunun için tezkirelerde adı geçen Fedaî Mahlaslı 7 şairin biyografileri ve Divandaki veriler tartışılmış; böylece şimdiye değin yapılan çalışmalarda Edirneli Ali Bali Çelebi'nin olduğu belirtilen Divanın Burdurlu Fedaî'ye ait olduğu anlaşılmıştır. Daha sonra şiirler biçim ve içerik açısından incelenmiş ve elde edilen sonuçlara göre Fedaî'nin edebî kişiliği ortaya konmuştur. Son olarak şairin Divanının tenkitli metni hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
690 ABSTRACT Fedaî lived between the last quarter of XVth century and the first half of XVIth century in Burdur. He connected with Diwane Mehmet Chelebi, who was the avant-gardist of Mevlewism in Anatolia. Fedaî won his confidence and became his caliph. He built a dervish convent (dergah) and became sheikh of the dergah until the last days of his life. Fedaî, as a sufi poet, formed a diwan that contained qaside, gazel, qita, rubaî, tuyug, terci-i bend, murabba, muhammes, etc. In addition, he is the first poet of bahr- i tawil verse style in Ottoman Diwan poetry. Until now, Fedaî' s identity could not be established correctly, the text of his Diwan could not be exposed comletely, and there is no considerable literary examination on his poems. In this study, firstly, the matter of“which poet who called Fedaî has formed this Diwan?”has been clarified. Then, the poems of Fedaî have been investigated as form and contents and in respect of investigation, the literary personally of him has been exposed. Lastly, the critical text of his divan has been prepared.