Ortopedik engellilerin iş tatmin düzeyleri: Vazife malulleri örneği
  1. Tez No: 159706
  2. Yazar: MİNE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, terör nedeniyle sakat kalan ortopedik engelli vazife malullerinin iş tatmin düzeylerinin ölçülmesidir. Ayrıca çeşitli faktörlerin iş tatmin düzeyi ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla Temmuz-Ağustos aylarında T.S.K. Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde kalan 87 ortopedik engelli vazife malulüne Minnesota İş Tatmin Ölçeği-Kısa Form ile araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu uygulanmıştır. Araştırma verileri t-testi ve tek yönlü Anova ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yaş, öğrenim düzeyi, hizmet süresi, ortopedik engellilik sayısı, mesleğini yapma ve ayrımcılık faktörleri açısından grupların iş tatmin düzeyi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bedensel yorgunluk, işin önemsenmesi, işin sevilmesi, ücretin tatminkarlığı, işe uzun süreli devamsızlık, işten ayrılma düşüncesi, fiziksel çalışma koşulları ve sosyal destek faktörleri açısından grupların iş tatmin düzeyi puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular, literatürde yer alan konuyla ilgili diğer çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır. 154
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is to measure the job satisfaction level of orthopedically handicapped veterans who are disabled because of terror. The relationship between some factors and the job satisfaction level are examined. With this purpose, Minnesota Job Satisfaction Questionnary-short form and a questionnary form prepared by the researcher are applied to 87 orthopedically handicapped veterans who are staying at T.A.F. Rehabilitation and Care Centre in July-August 2004. The variables are analyzed by t-test and one way Anova. According to the results of the research; there is no statistically significant relationship found between job satisfaction level and the factors of age, educational level, job tenure, number of orthopedic disability, having a vocation and use it in the job and discrimination. However a statistically significant relationship is found between job satisfaction level and the factors of tiredness of body, feeling the importance of the job, loving the job, absenteeism, thinking to turnover, physical work conditions and social support. The findings of the study are discussed in referance to previous studies in the literature. 155