p-Benzokinonla indüklenen nosisepsiyonda sabah-akşam ritm profilinde metoprololün etkisi
Effect of metoprolol on the nociception which is induced by p-Benzoquinone on day-night rhythm profile
- Tez No: 159740
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
77 VII.ÖZET Bu çalışmada, kimyasal aljezik p-BQ ile indüklenen kıvranma ağrı modeli ve 12 saat aydınlık ( 0700-1900)- 12 saat karanlık (1900-0700) ortamda tutularak senkronize edilmiş, erkek ve dişi Swiss-Albino fareler kullanılmıştır. Selektif Pı reseptör antogonisti metoprololün antinosiseptif etkisinde gece-gündüz farkının incelenmesi ve bu etkide L-Arjinin/NO yolağının olası rolünün incelenmesi amacıyla deneklere gündüz (0900) ve gece (2 100) olmak üzere metoprolol, morfin, L-NAME, L-Arj ininin tekli veya farklı kombinasyonlar şeklinde subkutan olarak uygulanmış ve oluşan kıvranma sayıları kaydedilmiştir. Elde edilen kıvranma sayıları ile % antinosiseptif aktivite hesaplanmıştır. Kıvranma sayılan ve % antinosiseptif aktivitenin istatistiksel anlamlılığının belirlenmesi için tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere dayanılarak, metoprololün antinosiseptif aktivitesinde L-Arjinin/NO yolağının ve cinsiyetin rolü olabileceği düşünülmektedir. Ancak gece-gündüz farkına dair istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
78 VIILSUMMARY In this study we used p-BQ induced writhing test and male/female Swiss- Albino mice which are synchronized by keeping 12 hour light and 12 hour dark place. We injected metoprolol, morphine, L-NAME, L-Arginine (either single or combined) to the subjects subcutaneously at 0900 and 2100, to investigate whether there is a role of sex, night-day difference and L-Arginine/NO pathway at the antinosiseptive effect and mechanism of selective Pi receptor antagonist metoprolol. Following the injections we scored writhing numbers of subjects and calculated % antinociceptive activities. We used one-way ANOVA to evaluate statistical significant of writhing numbers and % antinociceptive activity. Our results suggest possible involvement of L-Arginine/NO pathway and sex variation on the antinociceptive activity of metoprolol. But there isn't a statistically significant involment of day- night variation on the antinociceptive activity of metoprolol.