P-benzokinon ile indüklenen nosisepsiyonda nebivolol'ün kronobiyolojik etkilerinin araştırılması
Investigation the chronobiologic effects of nebivolol on p-bq induced nociception in the mouse
- Tez No: 194237
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI. ÖZETp-BENZOK NON LE NDÜKLENEN NOS SEPS YONDANEB VOLOL'ÜN KRONOB YOLOJ K ETK LER N NARA TIRILMASIBu çalı mada, 12' er saat aydınlık (0700-1900) ve karanlıkta(1900-0700) kalarak senkronize olmu albino di i ve erkek farelerde, kimyasalaljezik p-BK ile indüklenen kıvranma aljezi modelinde, selektif 1-adrenoreseptör blokörü olan nebivololün analjezik etkilerinin diurnal vecinsiyete ba lı de i imi incelenmi ve bu etkilerde L-arjinin-NO yola ınınolası rolü ara tırılmı tır. Bunun için saat 0900 ve 2100'da morfin, L-NAME veL-arjininin nebivolol ile ve nebivololsüz kombinasyonları hayvanlarauygulanmı ve olu an kıvranma sayıları kaydedilmi tir. Test edilen maddelerinkıvranma sayıları üzerindeki inhibitör etkisi % antinosiseptif aktivite olarakhesaplanmı tır. statistiksel analizde parametrik ve non-parametrik anovakullanılmı tır.Sonuç olarak nebivolol grupları arasında zaman farkı vecinsiyetten kaynaklanan istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadıysa da,di ilerde nebivolol antinosisepsiyonunun nebivolol+L-arjinin kombinasyonuile azalmasında, L-arjinin-NO yola ının olası bir rolü olabilece iniöngörebiliriz.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARYINVESTIGATION THE CHRONOBIOLOGIC EFFECTS OFNEBIVOLOL ON p-BK-INDUCED NOC CEPTION IN THE MOUSEIn this study, the analgesic activity of nebivolol, the selective 1-adrenoreceptor blocker, on diurnal and gender variation on female and malemice synchronized to 12:12 light-dark and the L-arginin-NO pathway?spotential role in this activity were investigated. At 0900 and 2100, morphine, L-NAME and L-arginin and their combinations with nebivolol are administeredto the animals and the number of writhes were counted. The inhibitory effect ofthe tested materials were counted as the % antinociceptive activity. Parametricand non-parametric ANOVA was used for statistical analysis.Altough there isn?t any statistically significant differencebetween nebivolol groups according to time and gender, we may say that thedecrease of nebivolol antinociception with nebivolol+L-arginin combination infemale mice may be deal with the L-arginin/NO pathway.