Nietzsche'de ahlakın ahlaksızlığı
İmmorality of morality in niotzscho
  1. Tez No: 159742
  2. Yazar: MERAL GÖKBAŞ ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gökbaş Çabuk, Meral. Nietzsche' de Ahlakın Ahlaksızlığı. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Sabri Büyükdüvenci, 124 s. ÖZET Bu tez, Nietzsche' nin ahlakla ilgili görüşlerini içermektedir. Nietzsche'ye göre ahlaki değerlerin kökeni ahlaki değildir. Nietzsche ahlakın çöküş sürecini ortaya koyar. Bu süreç nihilizmi hazırlayan bir süreçtir. Bu süreci değerlendirirken decadence kavramı üzerinde durulmuştur. Ardından bu süreçte Hıristiyanlığın rolü incelenmiştir. Nietzsche değerlerin değersizleştirilmesi olarak adlandırdığı nihilizmi üst insan öğretisi ile aşmayı dener. Nihilizm bir son nokta değildir, değerlerin yeniden değerlendirilmesi için bir başlangıçtır. Değerlerin yeniden değerlendirilişi üst insan sayesinde olacaktır. Nietzsche, üst insanı mümkün kılmak için sonsuz dönüş öğretisini ortaya koymuştur. Yaşamın kaynağında güç istenci vardır ve yaşam sonsuz bir enerjidir.
Özet (Çeviri)
Gökbaş Çabuk, Immorality of Morality in Nietzsche. Master Thesis, Advisor: Prof. Dr. Sabri Büyükdüvenci, 124 s. SUMMARY This dissertation contains Nietzsche's opinions about moral According to Nietzsche, the origin of moral is immoral. Nietzsche puts forward the process of how morality become decadent. This process is being examined, concept of decadence is put forward. After that, the role of Christian morality is examined in this process. Nietzsche, tries exceed Nihilism which is called refusal of all values by doctrine of overman (ubermensh). Nihilism is not end but beginning a starting point for the revaluation of values. Revaulation of all values will be by overman. Nietzsche puts forward the doctrin of eternal return to become possible overman. There is the will to power at source of life. And life is a endless energy.