David Storey'nin Pasmore, A Temporary Life ve Saville adlı romanlarındaki beden-ruh çatışmasının psikanalitik ve otobiyografik açıdan incelenmesi
The psychoanalytic and autobiographical analysis of mind versus body conflict in David Storey's novels: Pasmore, A Temporary Life and Saville
- Tez No: 159753
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET DAVID STOROY'NİN PASMORE, A TEMPORARY LIFE VE SAVİLLE ADLI ROMANLARINDAKİ BEDEN-RUH ÇARIŞMASININ PSİKANALATİK VE OTOBİYOGRAFİK AÇIDAN İNCELENMESİ Psikanalitik demiri, bar ele^M metodu olarak, kendisi de içsel çatışmalar yaşayan yazarların eserlerine odaklanmalıdır ki, böylelikle onların farklı yazım üslûplarını ve yaşadığı topluma yabancılaşmış bireyler hakkında kapsamlı ve farklı temaları kullanarak oluşturdukları edebiyat ürünlerini analiz ederek, onların edebi yazınına ve kurama kattıklarını ortaya çıkarabilsin Bu çalışma David Storey'in romanlarındaki ana karatelerin yaşadığı bedensel-ruhsal çatışmanın nedenlerini ve karakterlerin yaşamlarıyla yazarın yaşamı arasındaki paralellikleri incelemekledir. Önemli olan şudur ki aldıkları eğilimle öz kültürlerinden uzaklaşan karakterler geçmişlerinin etkisinden kurtulamaz durumun neden olduğu gerilimi aşmaya çalışan Colin Pasmore bir kaçışa yönelir ancak başarılı olamaz. Yvonne'un sembolik kaçışı ise onu akıl hastanesine hapseder. Colin Pasmore evini terk etmesiyle kendini tek bir topluma ait hissetmek için bir girişimde bulunur. Bu bağlamda karateler Psikanalilik eleştiride bölünmüş benliğe alternatif imgelemler tasvir eder. Bu çalışma Storey'nin, eğitim süreciyle bir sosyal sınıflan daha yüksek bir sosyal sunta geçen bireylerin yaşadıkları kültürel çatışmanın yoğun benliksel sorgulamalara dönüşebildiğine ve bunun ciddi ruhsal hasarlar meydana getirebileceğine dikkat çektiğini ve bu konuyu otobiyografik unsurlarla zenginleştirdiğini göstermeyi amaçlar. Bireylerin bu sorunu aşmak için seçtikleri yaşam alanında sürekli üretken konumda olmaları ve ilgi alanları doğrultusunda meslekler seçmeye yaşam enerjilerini artırmaları gerekmekledir. Sonuç olarak, benlik bölünmesi sorunu yaşayan karateler, kendileriyle aynı durumda olan insanlar için örnek rol modelleri olarak var olurlar. Ancak ümitsizliğe kapılıp pasifçe geri edenler için ruhsal bunalım ve hatla aldım yitirme kaçınılmaz olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PSYCHOANALYIHIC AND AUTOBIOGRAPHICAL ANALYSIS (OF MIND VERSUS BODYCONFLICT)INDAVID STOREY'S NOVELS: PASMORE,A TEMPORARYUFEANDSAVILLE BYDAVID STOREY As a critical method, Psychoanalytic Criticism dwells on the works of writers who have suffered from inner conflicts in order to reveal their contributions to literature and theory by analyzing how they create literary products through using different narrative styles and comprehensive themes about individuals who feel alienated This thesis probes the main characters in the three novels by David Stores mind and body conflict and searches for the parallels between tie characters' and tie author's life. It is important that these characters are alienated from their own culture and they cannot get of their former culture which makes it difficult for them to become a part of that new society. Trying to handle the tension that comes out of this conflict Colin Pasmore tries to escape, but he ends up with a failure. The symbolic escape of Yvonne imprisons her in a mental hospital, Colin Saville makes an attempt to feel that he belongs to his new society from then on by leaving home to live in London Therefore these characters depict alternative visions of the divided self This work suggests that Storey draws attention to the fact that the cultural conflicts experieneed by individuals, who upgrade from one social class to another, may possibly turn into self questionings which may lead to serious mental breakdowns, and he enriches his material with autobiographical aspects. In order to deal with the problem, individuals should continually be in a state of being creative and they should choose their professions conforming to their interests. As a results, characters who suffer from the fragmentation of the self, survive as role models for people who shore the some problem. However, emotional breakdown and even mental breakdown can become invariable for hopeless people if they prefer a passive withdrawal.