Türk dillerinde durum yükleme
Case assignment in Turkic languages
- Tez No: 159752
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, İlkeler ve Değiştirgenler Kuramı çerçevesinde DURUM Kuramının Türk Dillerinde (TTnin yanı sıra, Azerice, Gagauzca, Türkmence, Kırgızca, Kazakça, (Kırım) Tatarca, Özbekçe ve Uygurca) nasıl işlediğini betimlemeli ve karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Bu çerçevede Türk Dillerinde durum türleri ve durum belirleyicilerin neler olduğu IDK çerçevesinde ad öbeği ile içtümce/yantümce yapısında benzerlikler ve farklılıklar ortaya konularak incelenmiştir. Örnek tümceler Veri Toplama Formundan (anadil konuşucularından), kitaplardan ve dergilerden sağlanmıştır. Aölere yüklenen DURUM ekleri bakımından benzerliğin en çok gözlendiği sözdizimsel yapı belirteç tümcesi olmuştur. Farklılıklara daha çok ad tümcesinde ve ilgi tümcesinde rastlanmıştır. Türk Dillerinin ad tümcesi ve ilgi tümcesi yapısında (özne) Aöler, TTnin aksine TAMLAyan değil YALIN DURUM da yüklenebilmektedir. Ayrıca Türk Dillerinin sözdizimsel yapısında Aönün bazı görünümleri TTden oldukça farklıdır. Bu görünüme örnek olarak çift yapısal durum yükleme, [-özgül] ve [-belirli] özellikli Bölerin tümce-başı konumda yer alabilmesi, edilgen yapıda nesne Aösünün yalin durum yerine BELiRTme durum ekinin yüklenmesi ve zaman bildiren Aölerin bazı Türk Dillerinde BELiRTme durum ekini yüklenmesi verilebilir. Bu bakımdan Türk Dillerinde tümce yapısı öne dizilimine sahip olsa da, Aöler aynı sözdizimsel yapıda yüklendikleri durum ekleri bakımından tek bir görünüme sahip değildirler. 259
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the thesis is to investigate how the Case Theory operates descriptively and comparatively in Turkic Languages (Azeri, Gagauz, Turkmen, Kazakh, Kirghiz, (Crimean) Tatar, Uyghur and Uzbek) within the Principles and Parameters Theory. Case types and the case assigners have been investigated outlining the similarities and differences via the noun phrases and subordinated clause structures within the theory. Sample sentences have been brought together through the Data Collection Form (from the native speakers), books and magazines. Syntactic structure in which the similarities have been observed mostly is the adverbial clause in respect to the case markers assigned to the nps. Differences have been witnessed in relative and noun clauses. In Turkic Languages (subject) nps in subordinated clauses (relative and noun clauses), which are to be assigned Genitive case in tt, are assigned Nominative case as well. Besides, some features of nps in Turkic Languages do not overlap with those of nps in tt: (i) double structural case assignment, (ii) the [-specific] and In definite] dps taking place at the sentence-initial position, (iii) the assignment of Accusative case to object nps instead of Nominative case in passive structures and (iv) the assignment of Accusative case to the nps that have an adverbial function (temporal). In this respect, though the sentence structure in Turkic Languages has a sov order, nps may not have a unique form in the same syntactic position in respect to the assigned case markers. 260