Üniversite öğrencilerinin yeme tutumları, benlik algısı, vücut algısı ve stres belirtileri açısından karşılaştırılması
A comparison of the university students' eating attitudes, self-perception, body perception and stress self-assessment
- Tez No: 159754
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET 20. yüzyılda beslenme alışkanlıklarındaki bozuklukların insidansı giderek artmaktadır. Sbn zamanlarda özellikle üniversite öğrencilerinin öğün atlama, fast- food tüketimi, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi olumsuz yemek yeme davranışı ya da tutumu gösterdikleri görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının cinsiyet, beslenme eğitimi alma, evde/ yurtta ve aile / akraba yanında kalma açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu amaçla 320 (160 kız, 160 erkek) üniversite öğrencisine Üniversite Öğrencileri için Benlik Algısı Ölçeği, Vücut Algısı Ölçeği, Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği ve Stres Belirtileri Ölçeği uygulanmıştır. Alt ölçek puanlarının her birine ayrı olmak üzere verilere 2 (cinsiyet) X 2 (beslenme eğitimi alan- almayan) X 2 (evde/ yurtta yaşayan - aile/akraba yanında yaşayan) desenine uygun varyans analizi uygulanmıştır. Ayrıca, araştırmada katılımcıların BKÎ puanlarının yordanmasında etkili olan faktörlerin belirlenmesi için çoklu regrasyon analizi uygulanmıştır. Üniversite Öğrencileri için Benlik Algısı Ölçeğine uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre erkeklerin; akademik yeterlik, yakın arkadaşlıklar, ana-babayla ilişkiler, mizah anlayışı ve ahlaki standartlar ortalamalarının kızlara oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, kızların yakın arkadaşlıklar ortalamalarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, beslenme eğitimi almayanların ortalamalarının beslenme eğitimi alanlara oranla daha yüksek 97olduğu bulunmuştur.Beslenme eğitimi alan kızların beslenme eğitimi alan erkeklere oranla daha fazla yakın arkadaşlıklar kurduklarını düşündükleri ortaya konulmuştur. Vücut Algısı Ölçeğine uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre kızların ortalamalarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Beslenme Alışkanlıkları Ölçeğine uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre erkeklerin; şişmanlığa karşı önyargılar ve yemek yeme davranışları ortalamalarının kızlara oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna karşılık kızların şişmanlığın getirdiği olumlu-olumsuz düşünceler ve şişmanlığa karşı kendilik algılan ortalamalarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Stres Belirtileri Ölçeğine uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre tüm alt ölçeklerde kızların ortalamalarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Beslenme eğitimi almayanların alanlara göre daha fazla bilişsel- duyusal yakınma yaşadıkları saptanmıştır. Beslenme eğitimi alan kızların beslenme eğitimi alan erkeklere göre daha fazla bilişsel-duyusal yakınma yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca, beslenme eğitimi almayan kızların beslenme eğitimi almayan erkeklere oranla daha fazla bilişsel-duyusal yakınma yaşadıkları ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, araştırmanın amacı doğrultusunda, yazm bilgileri ve daha önce yapılan çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the 20th century; the incidence of eating habits disorders are particularly increasing. In recent years, there seems to be an inclination especially in the university students to skip meals, consume fast foods and eat insufficiently or unbalanced more an more. The objective of this investigations is to see if university students' eating habits change depending on wheather they have nutrition Ixaining or not, wheather they stay in a house/a dormitory or with family/relatives. With this objective, 320 university students of whom 160 females and 160 males were administred an Self- percevie Scale for Universty Students, Body-Cathexis Scale, Survey of Eating Habits and Stress Self- Assessment Checklist. Each of the ratings of the subscales separetly a 2 X (sex) X 2 (nutrition trained-not trained) X 2 (staying in a house/dormitory -with family/ relatives) variance analysis was performed. İn addition, multiple regression analyze was performed for is applied for the show diffrence BKİ puan of person. The results of this variance analyses in Self-percevie Scale for Univercity Students showed that levels of academic sufficient, approachableness friends, connection with mather and father, understanding to joke and moral standart were higher for males than they were for females. However, showed that creative level were higher for females than they were for males. Furthermore, levels of approachableness friends were higher for who did not received nutrition training than they were for who received nutrition training. It was found that those women who 99did received nutrition training experienced more approachableness friends organize than those men who and receive such training. The results of this variance' analyses in Body-Cathexis Scale were higher for females than they were for males. The results of this variance analyses in Survey of Eating Habits showed that levels of prejudice to fatness and eating behaviour were higher for males than they were for females However, showed that levels of pozitive and negative thought of fatness and self-percevie to fatness were higher for females than they were for males The results of this variance analyses in Stress Self-Assessment Checklist showed that levels all of it were higher for females than they were for males. The mean level of sensitive complain for who not received nutrition training was higher than for those who did received such training. However, the mean level of sensitive complain for females who received nutrition training was higher than for those males who received such training. Furthermore, it was found that those women who did not received nutrition Ixaining experienced more sensitive complain than those men who and receive such training. All taken results is discussed as the aim of investigation used informations and workigs that related this subject. 100