Genel olarak Türkiye'de ve dünyada konut finansmanı Türkiye için konut ödenebilirliği analizi
Real estate finance in Turkey and in the world, analysing of households' payment ability
  1. Tez No: 159770
  2. Yazar: ÖZGE ÜLKÜTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
TEZ ÖZETİ Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de hane halkı konut ödenebilirliğini ortaya koymaktır. Bu amaçla DİE'nin 2003 yılı %5'lik dilimler itibariyle kentsel hane halkı verileri kullanılarak, Türkiye'de kentsel hane halkının konut ödeyebilirliği analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak konut finansman kaynaklarına ve konut finansman sistemlerine değinilmiş ve etkin bir konut finansman sistemi için gerekli koşullar irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, öncelikle ipotek kavramı ele alınmış, daha sonra değişen ekonomik koşullar ve ihtiyaçlar çerçevesinde gelişen ipotek kredisi türleri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde menkul kıymetleştirme süreci açıklanmış, konut finansmanında menkul kıymetleştirme kavramı ele alınarak ikincil ipotek piyasaları tanımlanmıştır. Bu kapsamda ikincil ipotek piyasasında yer alan menkul kıymet türlerine değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü Türkiye açısında konut finansmanını ele almaktadır. Bu bölümde geçmişten günümüze ülkemizde uygulanan konut politikaları incelenmiş ve konut finansmanına katkıda bulunan kamu kurumlan ele alınmıştır. Bu bölümde son olarak Türkiye'de etkin bir konut piyasasının oluşturulamamasının altındaki nedenler irdelenerek, ikincil ipotek piyasasının oluşturulması halinde ülkemize sağlayacağı katkılar tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümü uygulama bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde 2003 yılı DİE %5'lik dilimler itibariyle kentsel hane halkı verileri kullanılarak, ülkemizde konut ödenebilirliği analizi yapılmıştır. Bu analizde asgari düzeyde konutmaliyeti belirlenerek, farklı vadelerde aylık kredi geri ödeme tutarları hesaplanmış ve DİE'nin gelire göre sıralı %5'lik dilimleri kullanılarak, hane halklarının konut ödeyebilirliği analiz edilmiştir. Bu bölümde ayrıca ülkemizde kurulması ön görülen ikincil ipotek piyasasına ilişkin SPK'nın hazırlamış olduğu“Mortgage Kanun Tasarısı”değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to display the ability of households financing house payments in Turkey. With that aim, by using the data of SIS' s“Urban Annual Household Income by Quantities”, the ability of households' financing house payments in Turkey is analysed. In the first chapter, the general resources of housing finance system and the systems of real estate finance are mentioned. Also, the conditions that are necessary for an effective real estate finance system is discussed. In the second chapter, the concept of mortgage and the types of mortgage loans are defined. In the third chapter, the process of securitization is expressed. In this sense the secondary mortgage markets and the securities that are issued in these markets are explained. In the fourth chapter, the policies about real estate finance in Turkey is examined and the public institutions that deal with real estate finance are explained. In this chapter, also, the reasons of uneffective real estate finance system in Turkey is investigated. In the final chapter, by using the data of“Urban Household Income by Quantities”, the ability households financing house payments are analysed. In this analyse, the possible minimum cost of a house is estimated and the possible monthly payments of mortgage loan is calculated. By this calculation, the ability of households' financing house payments are examined. In this chapter, the draft law of Capital Markets Board of Turkey related to housing finance system in Turkey is evaluated, also. 99