Kamu yönetiminde değişimin sorgulanması: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu örneği
Exploring the change in the public administration: Banking Regulatory and Supervision Agency
- Tez No: 159773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu tezde, 1980'li yıllardan itibaren kamu yönetimi alanında yaşanan köklü değişim, bankacılık sektöründeki yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kamu yönetiminde 1980 sonrasındaki dönüşümü, 1980'li yıllarda Kamu İşletmeciliği Yaklaşımı; 1990'lı yıllardan itibaren ise Yönetişim yönetim modeli anlatmaktadır. 1980'li yıllardan itibaren IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların dayatması ile oluşturulan yapısal reform çalışmalarının temelinde neo-liberal politikaları hakim kılma ve devletin rolünü yeniden tanımlama amacı yer almaktadır. Bu amaca 1990'lı yıllar itibariyle Yönetişim, bürokrasi-özel sektör-sivil toplum formülasyonu temelinde yükselerek hizmet etmektedir. Yönetişimin kurumsallaşma sürecinin en önemli adımı, bağımsız idari otorite yapılanmasının kamunun duyarlı alanlarında hakim kılınmasıdır. Uluslararası kuruluşlar yönetişimin hakim kılınması adına bu yeni kurumlan desteklemektedir. Uluslararası kuruluşların yapısal reformlarla dayattığı dönüştürme sürecinin önemli alanlarından birini de bankacılık sektörü reformları oluşturmaktadır. Bankacılık alanındaki yapılandırma çalışmalarının temelinde bankacılık sektörünün serbestleştirilmesi, sektörü düzenleyip denetleyecek tek bir kurum olarak bağımsız bir idari orotenin kurulması ve bu kurumun giderek güçlendirilmesi, kamu bankalarının özelleştirilmesi ve sektörün uluslararası standartlarla uyumunun sağlanması gibi temel bir takım unsurlar bulunmaktadır. Bankacılık sektörü reformlarının gerçekleştirilmesinde Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı, Adalet ve Kalkınma Partisi Acil Eylem Planı, 58. Hükümet Programı ve nihayet IMF niyet mektupları temel politika metinlerini oluşturmaktadır. Bu metinlerdeki ifadelerin birbirine benzerliği, reformun dış dinamiklerden kaynaklandığını ve iç ve dış politika tedbirlerinin birbirine uyumlu bir şekilde oluşturulduğunu göstermektedir. 172
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis explores the fundamental changes in public administration after 1980 by taking into consideration the restructuring programme in banking sector in Turkey. This change is mainly called as“governance”which emerged after 1990 following the Public Management Approach. Behind the structural reforms in public administration which was posed by the force of international organizations like IMF and World Bank, it was main goal to dominate the neo-liberal policies and to redefine the role of the state. The way which transform the role of the state from productive, intervening and imperial one into a mere watcher function is possible if governance could be realized. Governance defends a new government within civil society - private sector and bureaucracy decide together. The domination of independent public authorities in public administration is the major instrument of the realization of the governance and also the most important step of the institutionization of new understanding. In this thesis, some plans and programmes which are thought as the main document of the restruction in the banking sector are analyzied. That they tell the same things shows us that the source of the change is international dinamics. 173