Toplam kalite yönetimi ve kamu yönetiminde uygulanabilirliği: Sakarya defterdarlığı örneği
Total quality management and its applicability in public adminstration: The example of Sakarya revenue office
- Tez No: 161963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler EnstitüsüYüksek Lisans Tez Özeti TEZİN BAŞLIĞI:“Toplam Kalite Yönetimi Ve Kamu Yönetiminde Uygulanabilirliği: Sakarya Defterdarlığı Örneği”Tezin Yazan: Dilek KORKUSUZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hamza AL Kabul Tarihi:Sayfa Sayısı: v (ön kısım) + 125 (tez) Anabilim dalı: Kamu Yönetimi Bilim dalı : Kamu Yönetimi Kamu sektöründe, örgütlenme ve hizmet verme biçimi ve anlayışının sorgulanması, yeniden yapılanmaya gidilmesinin gerektiği günümüzün en önemli gündem maddelerinden birisidir. Kamu örgütlerinin kendi has yapısından kaynaklanan sorunların giderilmesi ve sağlıklı işleyen bir yapının oluşturulması için çağdaş yönetim yaklaşımlarının uygulanması gerekmektedir. Son yıllarda özel sektör örgütleri, dinamik pazarlarda yıkıcı rekabetin karşısında ayakta kalabilmek yani değişimin gereklerini yerine getirebilmek için, çağdaş yönetim yaklaşımlarından biri olan Toplam Kalite Yönetimi (TKY) yaklaşımını uygulamaya çalışmaktadır. Bir zamanlar özel sektör örgütlerine model olan kamu sektörü örgütleri ise, günümüzde özel sektörde geliştirilen yöntem ve yaklaşımları takip etme durumunda kalmıştır. Dolayısıyla, çağdaş kamu yönetimi, demokratikleşme ve küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak yaşanan sorunların çözümü için TKY'yi bünyesine uyarlamaya çalışmalıdır. İşte tezin amacı da, bu gereklilikler karşısında, TKY'nin kamu yönetimine uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Değişen kamu hizmeti tercihlerini iyi analiz edebilme ve bu yönde sistematik yaklaşımlar geliştirebilme TKY'nin kamu sektörüne uyarlanması ile mümkündür. TKY felsefesi ve ilkeleri, verimliliğin ve etkinliğin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Tezin kapsamında da bu yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu sebeple, bu tezde TKY'nin ortaya çıkışı, gelişimi ve eleştirisi üzerinde gerekli açıklamalar yapılarak, TKY'nin kamu yönetimine uygulanabilirliği Sakarya Defterdarlığı'nda bir çalışma yapılarak incelenmiştir. Yetkili kişiyle yapılan mülakat ve kurum içinde yapılan gözlem neticesinde, TKY'yi uygulama açısından kamu sektörü örgütlerinin hem pozitif hem de negatif yönlerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Fakat, belli bir plan ve uygulama ile bu negatif yönlerin üstesinden gelinebileceği ve TKY'nin kamu sektörü örgütlerinde başarıyla uygulanabileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : Toplam Kalite Yönetimi, Müşteri Memnuniyeti, Sürekli Gelişme iv
Özet (Çeviri)
Sakarya University Institute of Social Sciences Abstract of Master's Thesis TITLE OF THE THESIS:“Total Quality Management and its Applicability in Public Administration: The Example of Sakarya Defterdarliği”Author: Dilek KORKUSUZ Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hamza AL Date:Nu. Of Pages: v (pretext) + 125 (main body) Department: Public Administration Subfield: Public Administration Restructuring and questioning the type and approach of organizing and servicing in public sector is the important subject in the last times. To solve public organization's own problems at all and to improve the quality and productivity of public services, new management practices must be integrated. Recently, private sector organizations try to meet necessities of change by adapting TQM (Total Quality Management). Once, public sector organizations had become model for private sector organizations. Nowadays, they have to follow policies and approaches developed by private sector organizations. As a result of both democracy and globalization, modern public administration needs to practice TOM for solving problems. The aim of this thesis is to bring up TQM's applicability to public management. Analyzing new public service preference is linked with TQM's practicability to public management. TQM philosophy and principles is very important for developing effective in public sector. This subject is involved in thesis. While making necessary explanations about emergence, development and criticism of TQM, its applicability to the public administration has been investigated by conducting a case study in Sakarya Revenue Office. Consequences of interview with competent person and observations in institution have illustrated that there is both negative and positive aspects of public sector organizations to implement TQM. But, by planning implementing certain programs these negative aspects can easily be overtaken and TQM can be practice successfully to the public sector organizations. This tries to bring up by thesis. Keywords : Total Quality Management, Customer Satisfaction, Continuous Improvement