Şirket birleşmeleri ve Türkiye uygulaması
Mergers and acquisitions and application of Turkey
- Tez No: 159775
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle oluşan global pazarlara girme ve uluslararası alanda var olabilme, şirketlerin birleşme faaliyetlerini son derece önemli hale getirmiştir. Küreselleşme ile birlikte, çok uluslu güçlü şirketlerin yaşama şansı ve gücü artarken, küçük şirketler açısından bunun tam tersi bir ortam söz konusudur. Yaşanan yoğun rekabet ortamında ayakta kalmanın yolu, piyasa koşullarına uymaktan geçmekte ve küreselleşmeyle artan serbest rekabet ortamında şirketler, faaliyetlerini uluslararası alanda sürdürecek niteliklere kavuşmak zorunluluğunu hissetmektedirler. Şirketler, birleşme sonucu yarattıkları sinerji ile rekabet gücünü artırma, yeni pazarlar edinme, maliyetleri azaltma, bilgi ve teknoloji transferi ile modern yönetim becerisini kazanma gibi nedenlerle, avantaj elde etme çabası içindedirler. Kriz dönemlerinin daha kolay aşılması için, güçlü şirket yapılarına duyulan ihtiyaç da, şirketlerin birleşme faaliyetlerini artırmaktadır. Bütün bu nedenler, şirketlerin gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda işbirliği yapmalarına ve güçlerini birleştirmeye dönük faaliyetlerini artırmalarına yol açarak, şirket birleşmeleri kavramım gündeme oturtmuştur. Kurumsallaşma, büyüme, rekabet ortamını lehe çevirerek yeni pazarlar yaratma ve daha çok kar elde etme arzulan da, şirket birleşmelerinin itici gücü olmuştur. Birleşme, iki veya daha fazla işletmenin bir araya gelerek, yeni bir işletme oluşturması veya bir yada daha fazla işletmenin kontrolünün, diğer bir işletme tarafından ele geçirilmesi yahut iki veya daha fazla işletmenin çıkarlarının birleştirilmesi olarak ifade edilmektedir. Şirket birleşmelerine yönelik kavramlar, genel olarak birleşme türleri, birleşmenin yarar ve sakıncaları ile birleşme sürecinin bilinmesi önemli olmakla birlikte, Türkiye uygulamasına ilişkin hukuksal düzenlemelerin bilinmesi de konunun bütün olarak kavranması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, to enter into global markets and to take part in international area which are caused by globalization, made company merges very important. By globalization, while power and duration of powerful international companies increases, for small companies completely opposite of this situation is valid. In this intensively competitive environment, the way of remaining standing is to obey rules of the market. Within free competition environment, companies feel it necessary to obtain peculiarities which will make them survive in international area. Companies, search for obtaining advantage by way of increasing their competition power, obtaining new markets, transfer of knowledge, obtaining ability of modern administration as a result of the synergy which is created by their merges. In order to handle the periods of crisis, the need for a powerful structure of company leads to increase in activities for company merges. All these reasons, had put the term company merge into agenda by way of increase in companies' activities of corporation in international area and getting their power together. Also institutionalization, development, creating new markets by using competition in their favor and obtaining much more profit are motivations for company merges. Merge is defined as establishing a new enterprise by two or more companies coming together, or acquisition of control of two or more companies by another company, or uniting benefits of two or more companies. It is important to know, terms about company merges, generally types of merges, benefits and harms of merges and procedure of the merge. But to know about legal regulations for Turkey's application is also important for understanding of the subject as a whole.