İletişim özgürlüğü retoriği: 1980 sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi tartışmalarında iletişim özgürlüğü
The rhetoric of freedom of communication in the debates of Grand National Assembly of Turkey since 1980
  1. Tez No: 159776
  2. Yazar: İNAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Özdemir, İnan, İletişim Özgürlüğü Reform: 1980 Sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi Tartışmalarında İletişim Özgürlüğü. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. EserKöker TBMM'de 1980 sonrası yayıncılık alanına ilişkin yasa yapımı tartışmalarında“iletişim özgürlüğü”kavramının tartışılma biçimlerini, hangi politika alanlarının kavramın tanımlanmasında ve iletişim özgürlüğünün sınırlanmasında etkili olduğunu saptamaya çalışan bu tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde basın ve iletişim özgürlüğünün Batılı demokratik ülkelerdeki tarihsel gelişimi ve felsefi temelleri ele alınmış; daha sonra bu gelişimin Türkiye'de nasıl gerçekleştiği 1980 öncesi TBMM tartışmaları ile 1980 sonrası kamuoyundaki tartışmalardan hareketle incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise yapılan analiz sonuçları sunulmuştur. Analiz sonuçlarına göre 1980 sonrası yayıncılık alanına ilişkin TBMM tartışmalarında, iletişim özgürlüğü kavramı, deregülasyon, milli egemenlik ve eğitim-kültür politikaları çerçevesinde tanımlanmış, bu tanım pazar liberallerinin yayıncılık alanına ilişkin savları, askeri rejim döneminin milli güvenliğin sağlanmasına ilişkin kavramları ve milliyetçi-muhafazakar bir kültür anlayışı ile örülmüştür. 206
Özet (Çeviri)
Özdemir, İnan, The Rhetoric of Freedom of Communication in the Debates of Grand National Assembly of Turkey Since 1980, Master's Thesis, Advisor: Prof. Eser Köker This thesis, whose subject is the way of rhetorical construction of freedom of communication in the Grand National Assembly of Turkey, is composed of two main parts. At the beginning of the study, the historical development of press freedom and freedom of communication in Western countries and their philosophical foundations have been considered; and, then how this development occurred in Turkey has been examined through the parliamentary debates before 1980 and the debates in public opinion after 1980. Tne next part of the thesis consists of the analysis results. According to the results, in the debates on the media in the Grand National Assembly of Turkey after 1980, the concept of freedom of communication was described in the frame of the debates on public service broadcasting, deregulation, supervision of broadcasting contents and social policies to improve the abilities of citizens' self expressions. The result of this analyse is, description of the concept of freedom of communication in Grand National Assembly of Turkey was connected throug the assertions of market liberals on media, the concepts about the achievement of national security in the period of military regime, and nationalist-conservative understanding of culture. 207