The construction of collective memory and war propaganda in hollywood movies: Pearl Harbor, The Alamo, 300 Spartans
Hollywood sinemasında kollektif şuur ve savaş propogandasının oluşturulması: Pearl Harbor, The Alamo, 300 Spartalı
  1. Tez No: 239442
  2. Yazar: FADİME AKTÜRK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARTİN CYR HİCKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez kollektif hafıza, milli kimlik ve savaş propagandası kavramlarını incelemek ve Hollywood sinemasının bu kavramların toplum içinde oluşturulmasındaki rolünü ortaya koymak için hazırlanmıştır. Bu amaçla, bu kavramların tanımı yapıldıktan sonra, tarihten gerçek olayları anlatan Pearl Harbor, The Alamo ve 300 Spartalı adlı üç çağdaş Hollywood filmi incelenecektir.Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kollektif hafızanın tarihten farklı olduğu, milli kimliğin oluşturulmasında önemli bir yeri olduğu ve Hollywood sinemasının Amerikan toplumunda kollektif hafıza oluşturulmasında etkin rol oynadığı savunulacaktır. İkinci bölümde millet, milliyetçilik ve milli kimlik kavramlarının tanımı yapıldıktan sonra milli kimlik oluşturulmasında ve savaş propagandası yapılmasında ?öteki? ve ?düşman? kavramlarının önemi incelenecektir. Sonrasında, bu konuda Hollywood sinemasının ne rol oynadığı üzerinde durulacaktır. Son olarak, üçüncü bölümde üç çağdaş Hollywood filmi, birinci ve ikinic bölümde varılan sonuçlar doğrultusunda inceleneceketir.
Özet (Çeviri)
As the title ?The Construction of Collective Memory and War Propaganda in Hollywood Movies: Pearl Harbor, The Alamo and 300 Spartans? suggests, this thesis aims to analyze collective memory, national identity and war propaganda along with the role of Hollywood in constructing these concepts in American society. To this end, first I will work out the meanings of collective memory and national identity and how Hollywood informs them. Then, I will analyze three contemporary movies, which are all about the real historical events.This thesis is composed of three major chapters: in Chapter One, the power of collective memory, the comparison of collective memory with history and the role of Hollywood in constructing collective memory in society will be studied. Chapter Two will focus on the meanings of nation, nationalism and national identity and the role of Hollywood in constructing national identity as well as how it produces war propaganda. Finally, Chapter Three will analyze three contemporary post 9/11 historical Hollywood movies in the light of what will have been analyzed in Chapter One and Chapter Two.