Tefsir-i Kebir'de Kur'ân'ın Kur'ân'la tefsiri
Commentary of the Koran by the Koran in the Tefsir'i Kebir
- Tez No: 159783
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Niyazali, Aripov,“ Tefsir-i Kebir' de Kur'ân'ı Kur'ân'la Tefsiri”Doktora Tezi Danışman: Prof. Dr. Halis Albayrak, Ankara 2005, 136 s.“ Tefsiri Kebir' de Kur'ân'ı Kur'ân'la Tefsiri”isimli bu çalışma; giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, dirayet tefsirinin önemli siması Fahruddin er- Râzî'nin tefsirinin Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsiri yönünü incelemenin amacı, önemi ve araştırmada kullanılan yöntem üzerinde durulmuş, Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsir olgusunun sistematiğinde yeni bir yaklaşım tarzı geliştirme gayretleri vurgulanmıştır. Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsir olgusu Râzî başta olmak üzere müfessirlerin tefsirlerinde baştan aşağı kapsamlı olarak ele alınmadığı anlatılmıştır. Araştırmada anlambilim ve hermeneutik birikimin, Kur'ân ilimleri kavramları kullanıldığından örneklerle bahsedilmiştir. Birinci bölümde; Fahruddin er- Râzî'nin Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsirinde anlamsal ilişki kurduğu unsurlar ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Örneğin, âyetleri açıklamada konu olan cümle, kelime, isim ve edat gibi unsurlardan sözedilmiştir. ikinci bölümde ise Fahruddin er- Râzî'nin Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsirinde kullandığı açıklama biçimleri olarak tahsis, takyid, müphemâtı açıklama, anlamı netleştirme gibi konular işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsirde kullandığı yardımcı unsurlar örneklerle açıklanmıştır. Bunlar, dilsel açıdan sarf, nahiv, belagat şeklindedir.Ayrıca da tarihsel açıdan Esbâb-ı Nuzül ve ayetin metinsel bağlamından hareketle tefsir ediliş yöntemlerine değinilmiştir. Tezde dilbilim, anlambilim ve hermeneutik gibi çağdaş bilimlerin yöntem ve verileri ışığında yeni bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Niyazali, Aripov,“Commentary of The Koran by The Koran in The Grand Commentary”Doctorate (Ph. D) Thesis Advisor: Prof. Dr. Halis Albayrak, Ankara 2005, 136 pages. This study of title“Commentary of The Koran by The Koran in The Grand Commentary”comprises of an introduction and three chapters. In the Introduction part, purpose, significance of studying the commentary of The Koran by The Koran aspect of interpretation of Fahruddin er-Razi who is an important figure of commentary on intelligence of being a good intellect, has been accentuated and method used in the research study has been introduced, efforts to develop a new way of approach in the phenomenon of commentating The Koran through The Koran, have been considered. It has been explained that the phenomenon of interpreting The Koran by The Koran, has not been considered thoroughly from head to tail in commentaries of commentators, Razi being at first place. It has beem mentioned through examples that in the research study semantics and hermeneutics experience, concepts of Koran sciences have been utilised. In the first chapter; It has been focused especially on the facts and properties of these where Fahruddin er-Razi has established semantic link in commentating The Koran by The Koran. For instance, it has been mentioned about elements such as, sentence, word, noun and preposition which constitute subject in explaining the verses. In the second chapter though, subjects like assignment, restriction, description of the vagueness, making the meaning clear, which are forms of explanation used by Fahruddin er- Razi in interpreting The Koran by The Koran, have been studied. Whereas, in the third chapter, auxiliary elements he has been utilising in interpreting The Koran by The Koran have been described through examples. These are grammatically in the forms of morphology, syntax and eloquence. Moreover, historically it has been mentioned about methods of commentating of Esbab-i Nuzill (Reason of Descend) and verse departing from text context of these. Efforts have been spent in the Thesis to develop a new angle of view in the light of methods and data of contemporary sciences like philology, semantics and hermeneutics.