Açlıkta ve açlık sonrası histamin ve gastrin uygulanmasında mide paryetal hücre ince yapısı
Investigation of parietal cell ultrastructure in starvation and application of histamine and gastrin after starvation
- Tez No: 159805
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
84 VI. ÖZET Mide bezlerinde yer alan hücrelerin salgılan mideye gelen besin maddelerinin parçalanmasını ve sindirimin başlatılmasını sağlar. Açlık, paryetal hücre zar sisteminin; asit salgılayan aktif fazdan, inaktif evreye dönüşümünü başlatır. Açlık, mitokondriyonlardaki ATP sentezinin düşmesine ve paryetal hücrenin asit salgılama durumunun sürdürülememesine neden olur. Bu da açlıkta paryetal hücrelerde dev mitokondriyon oluşumuna yol açmaktadır. Histamin mide mukozasındaki hücrelerden serbestlenen parakrin agonisttir ve paryetal hücrelere diffüze olur. Histamin mide asit salınmasının en önemli medyatörüdür. Gastrin de hem kendi reseptörüne bağlanarak, ayrıca histamin salımmım arttırarak paryetal hücrelerde asit salımmım arttırmaktadır. Gastrin uyarımından sonra bu yapıların ince tübüllerle birbirlerine bağlanarak tübüloveziküler ağ oluşturduklarını saptamışlardır. Bu çalışmada da açlık ile açlık sonrası histamin ve süreye koşut gastrinin uygulamasının paryetal hücre ince yapısına etkisinin ince yapı düzeyinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Swiss albino cinsi erkek sıçanlardan 9 grup oluşturuldu; 1. grup: kontrol, 2. grup: 12 saat açlık, 3. grup: 12 saat açlık sonrası hisamin uygulanıp 1 saat sonra açılan grup, 4. grup: 12 saat açlık sonrası 3 dakika gastrin uygulanan grup, 5. grup: 12 saat açlık sonrası 3 dakika DMSO uygulanan grup, 6. grup: 12 saat açlık sonrası 7 dakika gastrin uygulanan grup, 7. grup: 12 saat açlık sonrası 7 dakika DMSO uygulanan grup, 8. grup: 12 saat açlık sonrası 1585 dakika gastrin uygulanan grup, 9. grup: 12 saat açlık sonrası 15 dakika DMSO uygulanan grup. Süre bitiminde alman doku örnekleri alışılmış elektron mikroskop takip yöntemlerinden geçirilerek, araldit kit ile hazırlanan gömme materyalinde polimerize edilmiştir. Alman ince kestler Carl Zeiss EM 900 elektron mikroskopta değerlendirilmiştir. Yapılan elektron mikroskobik incelemede kontrol grubundan ayrıcalı olarak açlık grubunda tübüloveziküllerin arttığı, yer yer vakuolar yapılar oluşturduğu gözlenirken, histamin uygulaması az düzeyde mitokondriyal değişiklik dışında herhangi bir farklılık sergilememiştir. Gastrin uygulamasının ise özellikle artan süreye koşut hücresel dejenerasyonu arttırdığı belirlenmiştir. Bu değişiklik, özellikle çekirdek yapısı, mitokondriyonlar ve hücre içi kanalcıklarda gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada gastrin uygulamasında gözlenen belirgin dejenerasyon, gastrinin iki yolak üzerinden asit salgısını arttırmasının bir sonucu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
86 VII. SUMMARY Secretions of the cells located in the stomach glands provide to break into pieces of the nutritions, coming into stomach and start the digestion. Starvation starts the transformation of the membrane system of parietal cell which changes from active phase, secreting acid to inactive phase. Starvation causes to become less ATP synthesis in mitochondrions and blocage the continue the state of acid secretion of the parietal cell. Therefore, this situation leads to create the giant mitochondrion in parietal cells. Histamine is a paracrine agonist which is emerged from the cells located in the mucous membrane of stomach and it diffuses into parietal cells. Histamine is the most important mediator of secretion of stomach acid. Gastrin increases the secretion of acid in parietal cells by way of both attaching its own receptor and causing to increase of secretion of histamine. It was determined that these structures constituted tubulousvesicular network by attaching each other by thick tubules after the stimulation of gastrin. During starvation and applications of histamine and gastrin after starvation gastric parietal cell fine structure, have been aimed to research in this study. In this study, nine groups were consisted of male rats of swiss albino species. 1. group: Control, 2.Group: fasted for 12 hours, 3. Group: afterl2 hours fasted, histamine were applied and opened 1 hour later, 4. Group: after 12 hours fasted, gastrin was applied for 3 minutes, 5. Group: after 12 hours fasted, DMSO was applied for 3 minutes, 6. Group: after 12 hours fasted, gastrin was applied for 7 minutes, 7. Group: after 12 hours fasted, DMSO was applied for 7 minutes 8.87 Group: after 12 hours fasted, gastrin was applied for 15 minutes, 9.Group: after 12 hours fasted, DMSO was applied for 15 minutes. At the end of the duration, the taken tissue samples were passed through usual tracing methods of electronic microscope and they were polymerised in the recessed material prepared by the araldite set. The taken thick casts were evaluated on Carl Zeiss EM 900 electron microscope. It was determined in the executed research by using the electron microscope that tubulousvesiculars were increased in the starvation group independently of the control group, the vacuolar structures were also observed in patches and histamine application did not reveal any difference except mitochondrial difference in the small amount. But it was determined that gastrin application increased the cellular degeneration parallel to increasing duration. This transformation was especially observed in nucleus structure, mitochondrials and little canals in the cells. In conclusion, the clear degeneration which is observed during the gastrin application was evaluated in this study as a result of the augmentation of the acid secretion by gastrin using two ways.