Akıllı telefon kullanıcılarının mobil internet reklamlarına yönelik tutumu
Attitides of smart phone users toward mobile internet advertising
  1. Tez No: 511981
  2. Yazar: ELİF ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnternet reklamcılığının pazarlama stratejilerinde büyük bir role sahip olması, akıllı telefonların gelişimi ile birlikte mobil dünyayı da sarmıştır. Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ve kullanıcıların akıllı telefonları ile internet üzerinden hemen her şeye erişiyor olmaları markalar için büyük bir fırsat yaratmıştır. Markalar, akıllı telefonların sahip olduğu teknolojik özellikleri kullanarak ürünlerini internet üzerinden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tanıtmaktadırlar. Mobil internet reklamlarının başarıya ulaşmasını için en önemli faktör elbette ki kullanıcıların mobil internet reklamlarına yönelik tutumlarının nasıl olduğudur. Bu çalışmada“Mobil internet reklamlarına yönelik tutumlar nasıl meydana gelir?”,“Mobil internet reklamlarında algılanan eğlendiricilik, bilgi vericilik, rahatsız edicilik, kişiselleştiricilik ve güvenilirlik mobil internet reklamlarına yönelik tutumu etkiler mi?”ve“Demografik faktörler mobil internet reklamlarına yönelik tutumların oluşmasını etkiler mi?”gibi sorulara yanıt bulunmaya çalışılacaktır. Çalışmada öncelikle ilgili kavramlar açıklanmış olup ardından belirlenen hipotezler test edilerek çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet advertising has a big role in marketing strategies and with the development of smartphones, internet advertising surrounds also mobile world. The widespread of using smartphones and accessing to everything on internet with smartphones easily have created a great opportunity for brands. Brands are introducing their products on the internet quite easily and quickly by using the technological features of smartphones. The most important factor for the success of mobile internet advertising is that how the attitudes of users toward mobile internet advertising is. In this study, these questions are tried to answer:“How occurs attitudes toward mobile internet advertising?”,“Are perceived entertainment, informativeness, disturbance, personalization and credibility in mobile internet advertising affecting attitudes towards mobile internet advertising?”and“Do demographic factors affect attitudes toward mobile internet advertising?”In the study, firstly the related concepts are explained and then the hypotheses are tested and the results of the study are given.