Sosyal medya reklamlarında psikografik değişkenlerin tüketici satın alma kararlarına etkisi: Cep telefonu reklamları
The effect of psychographic variables on consumer purchasing decisions in social media advertisements: Mobile phone advertisements
  1. Tez No: 936865
  2. Yazar: BÜŞRA KENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, sosyal medya platformlarında yer alan cep telefonu reklamlarının tüketici satın alma kararları üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırmanın kapsamı, hem tüketicilerin bireysel algı ve davranışlarını hem de markaların sosyal medya reklam stratejilerini içine almaktadır. Çalışma, sosyal medya platformlarının çeşitliliği (örneğin, Instagram, Facebook, YouTube, TikTok gibi platformlar) göz önünde bulundurularak bu platformlardaki reklam türlerini (sponsorlu içerikler, video reklamlar, influencer pazarlama gibi) karşılaştırmalı bir perspektifle ele alacaktır. Araştırmada sosyal medya reklamlarının tüketiciler üzerindeki bilişsel (bilgi edinme, öğrenme) ve duygusal (güven, heyecan, merak) etkileri analiz edilecektir. Özellikle reklamın tasarımı, içeriği, görsel unsurlarının ve mesajlarının tüketici üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Öte yandan Tüketicilerin yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi gibi demografik özelliklerinin yanı sıra sosyal medya kullanım sıklıkları ve alışkanlıklarının, reklam algısı üzerindeki etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research comprehensively examines the impact of mobile phone advertisements on social media platforms on consumer purchasing decisions. The scope of the research includes both consumers' individual perceptions and behaviors and brands' social media advertising strategies. The study will consider the diversity of social media platforms (for example, platforms such as Instagram, Facebook, YouTube, TikTok) and the types of advertising on these platforms (such as sponsored content, video ads, influencer marketing) from a comparative perspective. In the research, the cognitive (obtaining information, learning) and emotional (trust, excitement, curiosity) effects of social media advertisements on consumers will be analyzed. In particular, the effects of the design, content, visual elements and messages of the advertisement on the consumer will be evaluated. On the other hand, the impact of consumers' demographic characteristics such as age, gender, education level, as well as social media usage frequency and habits, on advertising perception will be discussed.