Asur ticaret kolonileri döneminde Anadolu'nun etnik ve sosyal yapısı
The etnical and social structure of Anatolia in the era of assyrian trade colonies
- Tez No: 159830
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sümeroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
104 ÖZET Tezimizde, çivi yazılı belgeler ışığında, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'nde, Anadolu'nun etnik ve sosyal yapısı incelenmiştir. Tezimiz, iki bölüm hainde ele alınmış, giriş kısmında, konumuzu hazırlarken karşılaştığımız bazı zorluklardan bahsedildikten sonra, çalışmamız sırasında faydalandığımız temel kaynaklar verilmiştir. Tezimizin I. Bölümünde, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi hakkında genel bilgiler sunulduktan sonra, başta Kültepe tabletleri olmak üzere, Hitit metinlerinin de yardımıyla, Anadolu kavimlerinin sınıflandırılması yoluna gidilmiştir. Metinlerde geçen şahıs ve tanrı adlarının incelenmesi İle, MÖ. EL binde Anadolu'da hangi halkların yaşadığı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın devamında, şahıs ve tanrı adlarının değerlendirilmesi sonucunda, Koloni Dönemi'nde var oldukları saûaş&m halklar hakkında temel bilgiler verilmiştir Tezimizin n. Bölümünde, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'nde Anadolu'nun sosyal yapısı ele alınmıştır. Kültepe tabletleri arasında ele geçen aile hukuku ile ilgili metinlerden yola çıkarak, M.Ö. EL bin yılı başlarında, Anadolu halkların» aile hayatına dâir önemli bilgiler elde edilmiştir. Daha sonra, özellikle Kültepe' nin Ib safhasına tarihlenen belgelerde geçen rabi'li yüksek memuriyet unvanları ele alınarak, Anadolu saraylarında idarî yapının nasıl işlediği hususunda değerlendirmeler yapılmıştır. Metinlerde bazen tek başına bazen de teofor isimler içerisinde geçen tanrı adlan ve Kültepe' nin yerli mühürlerinde tasvir edilen mitolojik sahneler gözönünde tutularak, Koloni Dönemi'nde Anadolu insanının dinî inançları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT In our thesis, the ethnical and social structure of Anatolia in the era of Assyrian Colony Trade is researched with the illumination of the documents in cuneiform. Our thesis has been summed up in two chapters and after mentioning the handicaps we have confronted while dealing with our theme, we have put forward the fundamental sources improved during our study. In the first chapter or &m study, just after bringing out the general knowledge about the Assyrian Colony Trade, first of all the“Kültepe tablets”then with the assistance of Hittite texts, follows the classification of the Anatolian tribes. It is tried to illuminate that which tribes had lived in Anatolia in the second millenium (B.C), by the way of examining the gods' and people's names existing in the texts. In the further parts of our study, after evaluating these names of gods and people, foundation information has put forward about the public existed in the era of the Colony. In the second chapter of our thesis, the social structure of Anatolia in the era of Assyrian Colony Trade has been researched. Important knowledge about the family life of the Anatolian tribes in the early second millenium (B.C) has been obtained with the assistance of the texts about the familial law founded among the Kültepe tablets. After that by the way of taking up the high official titles with“raM”mentioned in the documents of Kültepe dated as period lb, some evalutaions has been brought out on how the administrative formation works in the palaces of Anatolia While the names of gods that appear both alone and in the theophore mawes and the mythological scenes depicted in the local seals of Kültepe has been kept in view, ft is tried to put forward the religious beliefs of the Anatolian people in the era of the Colony.