Türkiye'de baskı grubu olarak işveren örgütleri
Employer organizations as a pressure group in Turkey
- Tez No: 159852
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İlk bölümde baskı grupları genel olarak ele alınmıştır. Baskı grupları amaçları doğrultusunda çeşitli çalışmalar yaparlar. Gruplar amaçları doğrultusunda yasama, yürütme yanında bürokrasi ve kamuoyu üzerinde de etkili olmaya çalışırlar. Bu şekilde kendi aleyhlerine olan uygulamaları önlemeye veya geciktirmeye çalışırlar. Bütün bunlar baskı gruplarının güçlerini ve etkinliğini ifade etmektedir. Kurumları etkilemek için ikna, tehdit, gibi metotlar yanında daha şiddetli ve yasal olmayan araçları da kullanırlar. Çalışmanın ikinci bölümünde grupların Türkiye'deki durumu değerlendirilmiştir. Türkiye'de baskı gruplarının gelişimi ve görünümü ekseni işçi ve işveren örgütleri çerçevesinde çizilmeye çalışılmıştır. Türkiye'ye baktığımız zaman uzun yıllardan itibaren merkezin son derece güçlü olduğunu görüyoruz. Bu güçlü merkeziyetçi yapı, merkez karşısında merkezin alacağı kararları etkileyecek sivil grupların gelişmesini engellemiştir.Ayrıca baskı grubu olarak adlandırılabilecek oluşumların büyük bir bölümünün devlet eliyle yapılandırıldığı görülmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise baskı grubu olarak Türkiye'deki işveren örgütleri üzerinde durulmuş bunların baskı grubu niteliği ortaya konmaya çalışılmıştır. işveren örgütlerinin baskı grubu niteliği gün geçtikçe artmaktadır. 1980'lerden itibaren girilen ekonomik liberalleşme sürecinde devlet kontrol alanlarını tamamen kaybetmek istemezken işveren kendisine açılan fırsat alanlarında genişlemeyi ve kamu yönetimi üzerinde söz sahibi olmak istiyor görünmektedir.Özellikle globalleşme ve Avrupa Birliği bu gelişmeleri körüklemiştir.Bu yönüyle işveren örgütlerinin Türkiye'deki kamu politikalarını ve uygulamalarını kendi görüşleri ve menfaatleri doğrultusunda etkilediklerini ve yönlendirdiklerini, ayrıca diğer baskı gruplarına göre, özellikle işçi örgütlerine göre daha etkin olduklarını söylemek yanlış olmaz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first section, pressure group are discussed in general. Force groups perform various actions in the direction of their aims. Groups try to be effective over legislation, execution, as well as, bureaucracy and public opinion in their direction of aims. Thus they try to prevent or delay the practices that are against themselves. All these explain the strength and effectiveness of pressure group. In order to affect institutions, they also use more violent and unlawful means beside the methods such as persuasion and threatening. In the second section of the study, the situation of the groups in Turkey is evaluated. The axis of the pressure group' development and appearance in Turkey is tried to be drawn within the framework of employees' and employers' organizations. When we examine Turkey, we see that the center is extremely powerful for long years. This strong central structure has prevented the development of civil group against center which would affect center's decisions. Also, the large proportion of the organizations that can be named as pressure group have known to be formed by government hand. In the last section of the study, as an example of pressure group in Turkey, employers' organizations are highlighted, their pressure group attributes are tried to be presented. The employers' organizations' pressure group attribute has been developing day by day. During the liberalization process starting from 1 980's, although government does not want to loose its control areas completely, the employers seem to be willing to expand the opportunity areas that are open to them and have an authority in public administration. Especially globalization and European Union have encouraged these progresses.With this regard, it would not be wrong to say that the employers' organizations influence and shape the public policies and implementations in the direction of their ideas and benefits, as well as, they are more effective in comparison to the other pressure group especially employees' organizations.