T.C. Hükümetlerinin çalışma hayatına ilişkin politikalarının mukayeseli analizi (1983-1998)
The Analyse of compare politics about labour life of Turkish Republic Government
- Tez No: 89059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
170 ÖZET T.C.Anayasası Türkiye Cumhuriyetini sosyal hukuk devleti olarak nitelendirmektedir. Çalışma hayatını düzenleyecek önlemlerin alınması, Anayasa'da ifade bulan "sosyal devletin görevlerinden birini oluşturmaktadır. Çalışanların sosyal ve ekonomik hak ve ödevleri Anayasa ile düzenlenmiştir. Devlet, kanunlar, yönetmelikler, tüzükler, Bakanlar Kurulu Kararları, Başbakanlık Kararnameleri yolu ile çalışma hayatına müdahale etmektedir. Yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturan siyasi partiler ile T.C.Hükümetleri çalışma hayatının düzenlenmesi konusunda doğrudan söz sahibi olmaktadırlar, işçi ve işveren kuruluşları, meslek kuruluşları, ilgili sivil toplum örgütleri baskı grubu olma özelliği taşıyarak çalışma hayatı ile ilgili kararların alınmasında etkili olabilmektedirler. Türkiye'de 1982 Anayasasının kabulünden sonra kurulan siyasi partilerin inceleme dönemi olan 1983-1998 yılları arasında parti programlarında çalışma hayatına ilişkin çeşitli hükümler yeralmaktadır. Siyasi partiler programlarını belirlerken benimsedikleri siyasi ve ekonomik görüşlerin yanısıra seçmen tabanlarının beklenti ve isteklerini de gözönüne almaktadırlar. Siyasi partiler ülkedeki istihdam ve işsizlik sorunları, ücret ve çalışma şartları, sendika, toplu sözleşme, grev ve lokavt hakları, mesleki eğitim, sosyal güvenlik gibi konularda görüşlerini, sorunlara çözüm önerilerini belirtmişlerdir. Parti ve hükümet programlarında en çok üzerinde durulan konuların işsizlik ve sosyal güvenlik olduğu görülmektedir. Partilerin sorunları kavrayış ve ele alışında siyasi konumlarına göre farklılıklar gözlenmekle birlikte çözüm yolları benzer olabilmektedir. Ancak asıl mesele sorunların çözümünde kullanılacak kaynak ve yöntemler hakkında yeterli çalışmanın olmamasıdır. Hükümet programları incelendiğinde parti programlarının paralelinde oldukları gözlenmiştir, inceleme dönemi içinde parti ve hükümet programlarında yer alan pek çok vaadin gerçekleştirilmediği, reform niteliğinde çalışmaların yapılmadığı ortaya çıkmaktadır. Siyasi partiler ve171 hükümetler programlarını uygulamamaktadırlar. İnceleme döneminde partilerin konuya ilişkin politikaları söylemsel düzeyde kalmıştır. Anayasanın çalışanların haklarını kısıtlayan maddeleri değiştirilmemiş, işsizlik sigortası kurulmamış, sosyal güvenlik kurumları reorganize edilememiş, imzalanan ILO sözleşmelerine mevzuatın uyumu sağlanmamış, etkin istihdam politikaları uygulanmamıştır Siyasi parti programlarının uzun vadeli parlak vaadler yerine kaynakları, yöntemleri saptanmış somut çözümler içermesi ve bu programların kamuoyu ve ilgili kuruluşlarca denetlenmesi ve yaptırım gücü oluşturulması gerekmektedir. Gerçekçi çözümler içeren programlar hazırlanması ve uygulanması sağlanmalıdır. Hükümetler yeniden iktidar olma kaygısı ile değil ekonomik ve sosyal gereklilikler ışığında politikalar oluşturmalıdır. Devlet-işçi-işveren kesimleri sosyal diyalog içinde hareket etmelidir. Devlete düşen görev tarafların uzlaşma zeminini hazırlayacak yasal düzenlemeleri gerçekleştirmektir. Yasama organını oluşturan siyasi partiler de kendi içlerinde uzlaşma yollarını bulmalıdır.
Özet (Çeviri)
172 SUMMARY Turkish Republic Constitution describes Turkish Republic as a social legal state. Taking the precautions which regulate the labour life, forms one of the duties of“social state”which is meant in the constitution. The social and economical rights and duties of the labourers is regulated by the constitution. The State interferes to the labour life by the laws, regulations, rules, Cabinet decisions and Prime Minister Decrees. The Political parties forming the Turkish National Assembly which is the legislation branch and the Turkish Republic Governments are directly qualified to speak. Employers and employee firms, vocational firms, related civilized society organizations carries the quality to be the pressure group and can be effective about the labour life decisions. While determining their programmes the political parties take into consider the expectations and the demands of their elector bases beside their political and economical views. In the period of years 1983-1998 whichs is the inspection period of the political parties after the adoption of 1982 Constitution in Turkey, there are some provisions connected with the labour life in the party programmes. The parties have notified their views and solution recommandations for the problems in the country like employing and non-employing problems, salary and working conditions, trade union, total contracts, strike and lock-out rights, vocational education, and social security. It's seen that the most important issues that is dwelled upon are the non-employment and social security issues in party and government programmes. Altough it's seen that there are differences in ways of parties' taking the problems in hand according to their political situations, the solution ways can be similar in all. But the exact problem is that there is not enough attempt in the sources and methods used in the solution of the problems. When the government programmes are inspected, it's observed that they are parallel with the party programmes. In inspection period it's173 seen that most of the commitments taking place in party and government programmes are not achieved and there are not studies in quality of reform. Political parties and governmets do not practise their programmes. In inspection period the related policies to the issue of the parties are stucked in discourse base. The articles which restricts the labourers rights in Constitution are not changed, non-employment insurance is not formed, the social security institutions can not be reorganized, the legislation is not harmonized to the signed ILO contracts, effective employment policies is not applied. The political party programmes must consist of concrete solutions of which its resources and methods determined in case of long term bright commitments, and these programmes must be inspected by the public opinion and the related establishments and form a sanction power. Programmes consisting realistic solutions must be prepared and applied. The governments have to form a policy in the light of economical and social necessities, not with the grief of coming to power again. State-employer- employee sectors must be in a social dialogue. State's duty is to ensure the legal regulations which will form the sides' compromise base. The political parties forming the legislation branch must find their compromise ways interactively as well.