Türkiye-Ukrayna bankacılık sistemleri ve karşılıklı entegrasyon sorunları
  1. Tez No: 159858
  2. Yazar: SUSANA ZIADINOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Türkiye'de bankacılık, 19. yy ortalarında Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul'da başlamıştır. 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti de milli bankacılığı geliştirmiş, yeni devlet bankalarının kuruluşunu sağlamış, ardından da özel bankaların kurulup planlı bir biçimde gelişmesine imkan sağlamıştır. Bütün bu adımların ardından, bankacılıkta serbestleşme ve dışa açılma dönemi başlamış, holding bankacılığının yaygınlaşması ve akabinde mevduatlara Hazine fınansörlüğünün gelmesi ile bankacılık sektörü günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde Türk Bankacılık Sektörü, modern anlamda bankacılık hizmeti veren ve bütün dünya genelinde faaliyet gösterebilen bir yapıya kavuşmuştur. 2003 yılı itibarıyla Türkiye'de 50 banka (16'sı yabancı), toplam 5966 şubede faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bankalardaki toplam çalışan sayısı, 123.249'dur. Bankaların Aralık 2003 itibariyle toplam aktifleri 249.8 katrilyon TL (179 milyar ABD doları), toplam kan ise, Eylül 2004 itibarıyla 4.631 trilyon TL (3.077.240 bin ABD dolarındır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1991 'de bağımsızlığını ilan eden Ukrayna, Sovyet döneminin hantal ve işlevsiz bankacılık sistemini de miras olarak devralmıştır. Bu hantal yapı, Ukrayna'nın modern dünya ile ticari- ekonomik faaliyetlerini yürütmesinde yetersiz kalmıştır. Ayrıca Ukrayna yeniden yapılandırma adına kendinden beklenilen adımları yeterince atamadığı için bankacılık sektörü diğer benzer yapıdaki ülkelere göre (Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Baltık Ülkeleri) gelişimini tamamlayamamış ve gerektiği kadar büyüyemerniştir. Ukrayna'da 01.01.2004 itibarıyla 182 banka faaliyette olup, toplam aktifleri 19 milyar 92 milyon ABD doları seviyesindedir. Bu bankaların 2004 yılı net kan 55,5 milyon ABD dolan olarak gerçekleşmiştir. 138Türkiye ve Ukrayna iki komşu ülke olmanın yanında son yıllarda ayrıca iki iyi ticari partner konumuna da gelmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2003 itibarıyla 1.536.231.000 ABD dolan seviyesine ulaşmış olup, sürekli artma eğilimindedir. Ancak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler artarken bankacılık sektörleri bu gelişmenin tamamen dışında kalmıştır. Özellikle Ukrayna'nın hantal bankacılık mevzuatı ve altyapı yetersizlikleri ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin bankacılık sektörü açısından hala küçük oluşu, Türk bankalarının Ukrayna pazarına girmemesine neden olmaktadır. iki ülke bankacılık sektörü arasındaki ilişkiler, özellikle Ukrayna' daki hukuki ve teknik altyapısının Batı ülkeleri normlarına (AB standartlarına) ulaşması ve ticaret hacminin büyümesi ile gelişebilecektir. 139
Özet (Çeviri)
SUMMARY Banking, in Turkey, started in Istanbul, which was the capital of the Ottoman Empire, in the middle of the nineteenth century. The Turkish Republic, which has been founded in 1923,has developed its national banking system; established public banks, and then provided an enxiranment emerging and self-developing of private ones. After these milestones in banking sector development, a liberalization and opennes period started. This sector came up today with regard to the spread of group banking and Treasury given guarantee for deposits. For today, Turkish banking sector, has a structure which gives a banking service in a modern meaning and can work in all over the world. For the year of 2003, there are 50 banks (16 of them are private) working in this sector at 566 departments. The number of employees working in these banks are 123.249. For the December 2003, total assets of the banks are 249.8 quadrillion TL (179 billion USD), for the September 2004 the total profit of them are 4.631 billion TL (3.077.240 thousand USD). Ukraine, which declerated its independency after the dispersion of the USSR, also inherited the clumsy and disfunctional banking system of the USSR period. This clumsy structure, was inadequate to carry out the commecial and economic activities of the Ukraine with the modern world. Besides, because of the fact that Ukraine could not work enough in the name of restructuring, its banking sector could not complete its development and grow adequately according to the other countries which had similar banking sector structure (Russia, Azerbaijan, Kazakhstan, Baltic countries). For the 01.01.2004, 182 banks was working in Ukraine and their total assets are at the level of 19 billion 92 million USD for the year of 2004. 140Turkey and Ukraine, besides being two neighbour countries, have came to be good trade partners in the last years. For the year of 2003, their trade volume reached to the level of 1.536.231.000 USD and tend to increase continuously. But while the economic relations between two countries increased, banking sector was away from these developments. Especially, in the view of banking sector, still the minimality of the trade volume between two countries because of the clumsy banking legislation and inadequate infrastructure of the Ukraine's, causes the Turkish banks not enter the Ukraine market. The relations between two countries' banking sector, can develop especially when the law and technical infrastructure of the Ukraine reaches the western countries' norms (EU standarts) and trade volume grows. 141