Dünyada ve Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerde yönetim danışmanlığı uygulamaları
Management consulting practices in small and medium enterprises around world and in Turkey
- Tez No: 159900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dünya ekonomisindeki son gelişme ve değişmeler küçük ve orta boy işletmelerin ülkelerin kalkınma sürecinin temel dinamiğini oluşturduğunu ortaya koymuştur. Ancak, Türkiye'de KOBÎ'lerin, başta genel ekonomimizdeki istikrarsızlık olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya oldukları görülmektedir. Yaşanmakta olan sorunların çözümünde katkı sağlayabilecek ve son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan yönetim danışmanlığı hizmetleri KOBÎ'lerin sorunlarının çözümünde faydalı olabilecektir. Bu açıdan yönetim danışmanlığı kavramının anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, KOBÎ'lerin danışmanlık hizmetlerine olan bakış açılarını, bu hizmetler ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olduklarını ve bu hizmete olan ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaktır. Türkiye'de KOBİTerde yönetim danışmanlığının kullanımı yaygın bir durum değildir bu nedenle KOBÎ'lerin yönetim danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmama nedenleri araştırılmaktadır. Bu çalışmada danışmanlık hizmeti alanların yaşadıkları deneyimler de ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır
Özet (Çeviri)
The latest developments and changes in the global economy showed that the Small and Medium Sized Enterprises (SME) become the main dynamic of development. But SME's in Turkey are facing lots of problems, mostly because of the instability in Turkish economy. Management consulting can be used as a supporting system to solve much of these problems which SME's face, but for this, it's a need to understand the meaning and usage of management consulting well. The aim of this study is to find out the view and knowledge of SME's about management consulting, as well as the need for it. Management consulting is not widely used in Turkey and besides the reasons of not using such a service is not known. In this study it is also important to understand the experiences of firms that have used consulting services. 11