Alamut sonrası Nizari İsmaililiği ve tasavvuf
Nizari İsmailism after Alamut and sufizm
- Tez No: 159915
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAŞAR OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tezimizde, Alamut'un düşüşü sonrası tasavvuf kisvesi altında yaşayan Nizari İsmailîlerinin, İran ve Anadolu sahalarındaki İsmailî etkiler altındaki Şii-batınî zümrelerle olan bağlantısını incelemeye çalıştık. XIII. yüzyılın ortalarında Moğol istilaları sonrası Alamut'un düşüşünün ardından, XV. yüzyılın ikinci yarısında İran'da ve Anadolu'da ortaya çıkan Safevi ve Osmanlı dönemlerine kadar ki iki yüzyıllık dönem, Nizari İsmailîleri açısından, tarihlerinin, tasavvurun koruyucu örtüsü altına gizlendikleri en karanlık dönemlerini kapsamaktadır. Bu dönem aynı zamanda, İran'ın Şiileştirilme süreci ile Anadolu'nun İslamlaştırılma süreciyle aynı döneme denk gelmektedir. Tezimizde de vurgulamaya çalıştığımız gibi, İran ve Anadolu'da böyle bir sürecin yaşanmasını hızlandıran en önemli unsur, İsmailî etkiler taşıyan çeşitli Şii-batınî zümrelerdi. Bu zümreler, Moğol istilaları sonrasının istikrarsız ortamının da yaratmış olduğu hoşnutsuzluklar nedeniyle, dönemin bölge halkı tarafından da oldukça kabul görmüş zümrelerdi. Sonuç olarak, Alamut'un düşüşü sonrası Nizarî İsmailîliği ile dönemin çeşitli Şii-batınî zümreleri arasında doğrudan ya da dolaylı bir ilişki vardı. Ve bu ilişki, dönemin İran ve Anadolu dini-sosyal tarihinin şekillenmesinde büyük bir role sahipti. Anahtar Sözcükler İsmaililik, Nizarilik, Şiilik, Batınilik, Alamut, Tasavvuf, İran, Anadolu.
Özet (Çeviri)
In this study, the connection of Nizari Ismailis who lived under the name of sufism after the fall of Alamut, to Shii-batini groups in Iran and Anatolia under the effect of Ismaili, has been tried to examine. The two hundred years period, from the mid' s of the 13th century, after the fall of the Alamut afterwards Mongol invasion, till the second half of the 15th century, in which Safavids and Ottomans appeared in Iran and Anatolia, covered the most unknown (uncertain) period of Nizari Ismailis, hiding under the protecting cover of sufism, and also from the point of their history. This period at the same time also, contained the Shiization of Iran and Islamization of Anatolia. Like, it has been emphasized in this study that the most important factor to give way this process in Iran and Antolia is various Shii-batini groups having Ismaili characteristic. This groups was got acceptance highly from the people living region at that time because of the unpleasent environment caused by unstability after the Mongol invasion. As a result, there was direct or indirect relation between Nizari Ismailis after the fall of Alamut, and the Shii-batini groups of this period. And this relation, had great role on shaping religious and social history of Iran and Anatolia in this period. Key Words İsmailism, Nizarism, Shiism, Batinism, Alamut, Sufism, Iran, Anatolia.