Yirminci yüzyılda değişen müzik ve gelişen akımlar
The changes and developments in the styles of music in the twentieth century
  1. Tez No: 159916
  2. Yazar: ÖZNUR ORBAY
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Müzik tarihinin hiçbir dönemi, Yirminci Yüzyıl kadar hızlı ve köklü değişikliklere sahne olmamıştır. Bunda, daha önceki yüzyılların büyük bilgi ve deneyim birikiminin rolü yadsınamazsa da, asıl nedeni bu yüzyılın getirdiği olağanüstü ve başdöndürücü değişim rüzgarlarında aramak gerekir. Gerçekten de, teknolojiden sosyal yapıya, bilimden sanata hemen her alanda yenilikçi, yanısıra sancılı ve zor dönemler adeta birbirleri ile yarış içinde olmuşlar, bu arada temel ve köklü değişimler, kimi zaman insan topluluklarının kolay kabullenemeyeceği ölçüde bir hızla ortaya çıkmışlardır. Bu çalışmada,“Çağdaş Müzik”olarak adlandırabileceğimiz, ilk örnekleri artık çoksesli batı müziği klasikleri arasına çoktan girmeye başlamış olan Yirminci Yüzyıl Müziği, bu müziğin getirdiği değişiklikler ve başlıca akımları ana çizgileri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
No period of western music history exhibited such radical and abrupt changes as did the Twentieth Century. Although the roles of knowledge and experience inherited from the previous periods can not be denied, the main reason for this phenomenon derived from the extraordinary revolutionist soul of this century. Indeed, the radical changes of every field, from technology to social structures, from science to fine arts, competed with each other, and sometimes they were not readily welcomed by the human societies. In this study, the main movements and changes that were brought by the Twentieth Century Music, which may be called“Contemporary Music”, although the early products of it have long been accepted as classical examples of western musical history, will be briefly discussed.